10.07.2019, 14:00

Podnikatelia pozor...eKasu musíte používať hneď po jej dodaní od výrobcu

Finančná správa upozorňuje, že evidovať tržby v systéme eKasa musia všetci podnikatelia okamžite po dodaní online registračnej pokladnice od svojho výrobcu, dovozcu alebo distribútora. Prechodné obdobie na neudeľovanie pokút bolo zákonom upravené len preto, aby mali podnikatelia čas zabezpečiť si ju od svojich výrobcov. Neznamená to, že ju do konca roka používať nemusia.

Podnikatelia pozor...eKasu musíte používať hneď po jej dodaní od výrobcu
Zdroj: Zdroj: Foto: HN - Pavol Funtál

Finančná správa zaevidovala prostredníctvom svojho call centra a sociálnych sietí u viacerých podnikateľov snahy obchádzať zákon o elektronickej registračnej pokladnici. Ako upozorňuje jej hovorkyňa Ivana Skokanová, buď úmyselným stornovaním objednávok inštalácie eKás, respektíve odkladaním inštalácie dodávok, alebo nesprávnym pochopením novely zákona.

Schválené prechodné obdobie sa týka iba (ne)udeľovania pokút. Neplatí pre používanie eKasy. Ak sa chceli podnikatelia vyhnúť pokute za nepoužívanie eKasy, museli požiadať o pridelenie kódu eKasa klient do účinnosti novely zákona, teda do 1.7. 2019 (vrátane). Odklad pri ukladaní pokút sa tak vzťahuje iba na subjekty, ktoré doteraz evidovali tržby v elektronickej pokladnici, alebo požiadali o kód pokladnice eKasa klient pre online registračnú pokladnicu, ale ešte im nebola dodaná. Tieto subjekty môžu po 1. júli 2019 používať elektronickú registračnú pokladnicu so zrušeným daňovým kódom, avšak len do času, kým nebudú mať od výrobcu dodanú online pokladnicu.

Finančná správa tiež upozorňuje, že podnikatelia, ktorí používajú virtuálnu registračnú pokladnicu, musia evidovať tržby v systéme eKasa aj naďalej. Na nich sa žiadny odklad pokút nevzťahuje. Virtuálna pokladnica je súčasťou systému eKasa. Odklad pri udeľovaní pokút sa na ne vzťahuje iba v prípade, ak subjekt požiadal aj o kód pokladnice eKasa klient - online pokladnice. Ak si však  zaviedol virtuálnu ako dočasné náhradné riešenie a nepožiadal o kód online pokladnice, musí od účinnosti zákona, teda od 1.7.2019, používať virtuálnu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.