22.07.2019, 00:00

Prístrešky, kôlne či letné kuchynky stačí ohlásiť úradu

Potrebujete stavebné povolenie na altánok, predajný stánok či mobilný dom? Aj prax na stavebných úradoch sa v niektorých prípadoch rozchádza. V zásade však rozhoduje, či je objekt pripojený na siete. Vtedy sa bez stavebného povolenia nezaobídete.

Prístrešky, kôlne či letné kuchynky stačí ohlásiť úradu
Zdroj: Dreamstime

Kedy sa vyžaduje povolenie úradov na stavbu, kedy nie a kedy stačí len ohlásenie

Záhradný altánok
Rozhodnutie, či naň potrebujete stavebné povolenie, je právne trocha komplikované. Ani prax stavebných úradov a súdy tu nie sú jednotné. Celkove – aj s poukazom na posledné rozhodnutia súdov – platí, že aj keby altánok nebol pevne spojený so zemou, ale je pripojený na elektrinu a vodu, vyžaduje stavebné povolenie. Ak by so zemou nebol pevne spojený a nebol by ani napojený na siete, povolenie sa nevyžaduje.

Predajné stánky
Dnešná legislatíva v takýchto prípadoch nestanovuje, že potrebujete na ne stavebné povolenie, nepotrebujete ani ohlásenie stavby. Platí to všeobecne pre krátkodobé prenosné zariadenia, ako sú predajné stánky, konštrukcie a zariadenia na slávnostnú výzdobu alebo na osvetlenie budov.


Letná kuchyňa pri dome
Posúdenie tohto prípadu možno dať do súvislosti s ustanoveniami zákona, v ktorých sa vymenúva, kedy stavebné povolenie nepotrebujete a stačí len ohlásenie stavby, čo je jednoduchšie. Sú to drobné objekty, ktoré definuje zákon ako prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výšku 5 metrov. Ide o letné kuchyne, kôlne, práčovne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stav

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.