23.07.2019, 00:00

Žiadosť o Zelenú naftu podávajte len elektronicky

Pôdohospodárska platobná agentúra začala s registráciou oprávnených žiadateľov na Zelenú naftu 2019+.

Žiadosť o Zelenú naftu podávajte len elektronicky

Zelená nafta 2019+ je historicky prvá štátna podpora v agrosektore, ktorá bude na sto percent realizovaná elektronicky. Registrácia bude platná aj v nasledujúcich rokoch. „Všetci oprávnení žiadatelia o Zelenú naftu 2019+ si však musia vytvoriť konto na štátnom portáli https://www.itms2014.sk/do 9. augusta 2019,“ uviedol Juraj Kožuch, generálny riaditeľ Poľnohospodárskej platobnej agentúry.

Vybrané druhy výroby
V rámci výzvy pre oprávnených žiadateľov k povinnej registrácii v DataCentre prostredníctvom formulára Žiadosť o aktiváciu konta, ktorú agentúra zverejnila na svojej webovej stránke, budú môcť oprávnení žiadatelia získať celkovo 30 miliónov eur na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby. V živočíšnej výrobe bude podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe pôjde predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj o zemiaky či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny ako mak či ľan. Podporené bude tiež pestovanie chmeľu, viniča či liečivých rastlín.

„Upozorňujeme, že podanie žiadosti o aktiváciu konta nenahrádza samotné podanie žiadosti o poskytnutie Zelenej nafty 2019+. Je však nevyhnutným krokom na to, aby oprávnený poľnohospodár mohol o podporu zo Zelenej nafty 2019+ vôbec požiadať. Ak má konto aktivované, po vydaní výzvy PPA v priebehu augusta na www.apa.sk bude môcť žiadateľ o čerpanie štátnej pomoci vo forme úľav na environmentálnych daniach požiadať,“ dodal Juraj Kožuch. Bližšie informácie k podpornému opatreniu Zelená nafta 2019+ sú dostupné na webovej stránke PPA v časti Podpory/Štátna pomoc/Výzvy.


Stabilizácia odvetvia
Tento krok privítala

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.