31.07.2019, 00:00

Deväť noviniek v prenajímaní rolí. Takto fungujú v praxi

Limit na maximálnu dĺžku nájmov a striktne dané dôvody na ich ukončenie. To sú len dve z mnohých zmien, ktorým sa musia prispôsobiť nájomníci na pôde. Pozreli sme sa, ako im to funguje.

Deväť noviniek v prenajímaní rolí. Takto fungujú v praxi
Zdroj: Dreamstime

1. Spresnil sa okruh pozemkov, na ktoré sa vzťahuje zákon
Zákon o nájme sa vzťahuje už aj na tie pozemky, ktoré sa v katastri evidujú ako zastavané plochy. No nie na všetky, len na tie, ktoré slúžia na poľnohospodársky účel. Tento údaj na liste vlastníctva však nenájdete, keďže ho neeviduje. Pod zákon spadajú bývalé aj súčasné hospodárske dvory, poľné cesty, poľné hnojiská a aj plochy, ktoré sú v extraviláne a slúžia poľnohospodárom.

Dôvod zmeny: Vylúčili sa spory, aký charakter má pozemok. Vlastníci totiž neraz žiadali vyššie nájomné, keďže podľa nich išlo o stavebné pozemky. Novela už určuje, že ak sa tieto plochy používajú na poľnospodárstvo, spadajú pod režim zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov. Z toho dôvodu sa na ne vzťahuje aj výška obvyklého nájomného v danom katastrálnom území, ktoré rezort zverejnil na svojej webovej stránke.

Pod režim zákona patria:
a) poľnohospodárska pôda
b) pozemok v katastri evidovaný v registri C ako zastavaná plocha a nádvorie, slúžiaci na poľnohospodárske účely alebo pozemok zastavaný stavbou slúžiacou na poľnohospodárske účely
c) iný pozemok prenechaný na poľnohospodárske účely


2. Každý rok sa určí obvyklá výška nájomného v katastri
Sporné prípady, keď sa vlastník s agrofirmou nevedia dohodnúť na výške nájomného, vylúči určovanie jej obvyklej výšky za hektár pôdy. Každ

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.