06.08.2019, 00:00

Rozbeh biznisu ovplyvní aj cena za kanceláriu

Súčasné trendy v nových budovách počítajú s flexibilitou zamestnancov, menším počtom fixných kancelárskych miest a väčším priestorom pre stretávanie.

Rozbeh biznisu ovplyvní aj cena za kanceláriu

Ceny kancelárskych priestorov na slovenskom trhu už niekoľko rokov za sebou rastú. „Tento trend je zrejmý najmä preto, že záujem firiem o väčšie a často aj nové priestory na podnikanie pretrváva. Výšku nájmu zároveň ovplyvňujú individuálne požiadavky nájomcov, lokalita a veľkosť priestorov,“ hovorí riaditeľ developerských projektov v spoločnosti Golden Oak Capital Jiří Baďura.


Pri cene prenájmov kancelárskych priestorov sú určujúce dopyt a ponuka. „Podľa štandardu vyhotovenia sa kancelárie delia na skupiny A, B a C. Môžeme povedať, že ceny priestorov v novopostavených budovách podľa medzinárodných štandardov (skupina A) rástli v Bratislave medziročne približne o tri percentá a pohybujú sa dnes na úrovni 13,50 až 17 eur za štvorcový meter na mesiac,“ vysvetľuje Alexander Krajňak, realitný expert spoločnosti RE/MAX. V budúcnosti očakávaný výraznejší prírastok nových kancelárskych plôch podľa neho spomalí cenový rast v A kategórii a zároveň zvýši počet neobsadených kancelárií v budovách nižších štandardov kategórií B a C. „Najvýraznejšie sa pod dopyt v globálnom meradle v A segmente podpísali spoločnosti z finančníctva, technológií a e-commerce,“ tvrdí Alexander Krajňak. Neobsadenosť kancelárií je podľa Jakuba Millera, špecialistu na trh industriálnych a logistických nehnuteľností spoločnosti Colliers, v súčasnosti na úrovni sedem – osem percent.  


Kedy sa oplatí presťahovať
Keď sa končí doba nájmu priestorov, nájomcovia sa rozhodujú, či zostať alebo sa presťahovať do nových kancelárií, podľa viacerých faktorov.


„Nájomníci chcú moderné kvalitné priestory, ktoré staršie nehnuteľnosti často nemôžu poskytnúť, preto prenajímatelia pristupujú k rekonštrukcii, prípadne poskytujú nájomcom lepšie finančné podmienky. Veľké spoločnosti však preferujú existujúce priestory, pretože už boli upravené podľa potrieb nájomcu, zdôvodňuje Jiří Baďura. Nehnuteľnosť ako sídlo firmy je podľa neho určitým symbolom pre zákazníkov a sťahovanie môže predstavovať dodatočné interné a externé náklady. Rozrastajúca sa spoločnosť však preferuje nové priestory, ktoré budú lepšie vyhovovať jej potrebám. Súčasné trendy počítajú s flexibilitou zamestnancov, menším počtom fixných kancelárskych miest a väčším priestorom pre spoločné stretávanie, či už formálne alebo neformálne. Takto pripravené priestory nachádzajú nájomcovia najmä v nových budovách. „Staršie n

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.