06.08.2019, 00:00

Zrážky z penzií sa oznámia v auguste

Penzisti, ktorým musí Sociálna poisťovňa strhávať exekučné zrážky z dôchodku, dostanú v auguste písomnú informáciu o zmene dôchodkových súm. Spôsobila to štátom upravená suma životného minima.

Zrážky z penzií sa oznámia v auguste
Zdroj: Reuters

Odpovedá Zuzana Drobová, hovorkyňa, ministerstvo spravodlivosti
1. Päťročná lehota na vymoženie
Podľa čoho sa budú rozlišovať exekúcie, ktoré sa zastavia a ktoré nie? Čo sa tým dosiahne?
Stará exekúcia sa podľa najnovšieho zákona – schváleného parlamentom – zastaví vtedy, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a ak sa nezistil majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu jej trov. Zákonom sa dosiahne, že exekúciu treba zastaviť pre nemajetnosť dlžníka vtedy, ak sa dlh nevymohol do piatich rokov. Na veriteľovi zostane dilema, či podá návrh na exekúciu znova, alebo túto pohľadávku odpíše. V súčasnosti sa veriteľ vehementne snaží dotiahnuť exekúciu do konca, nemá spomínanú dilemu, a preto exekúcie často trvajú aj vyše desať rokov.

2. Výnimky zo zákona
Zákon zrejme neobsiahne všetky exekučné prípady. Ktorých výnimiek sa nebude týkať?
Bude ich viacero. Spomeňme najmä vymáhanie pohľadávky na výživnom, uspokojenie nárokov na nepeňažné plnenie, vymáhanie pohľadávky vzniknutej pri realizácii eurofondov, vymáhanie plnenia priznaného rozhodnutím inštitúcie Európskej únie, vymáhanie plnenia priznaného rozhodnutím úradov pri porušení pravidiel hospodárskej súťaže, staré exekúcie, v ktorých bol v posledných 18 mesiacoch pred jej zastavením výťažok aspoň 15 eur, a tiež staré exekúcie, v ktorých je povinnou osobou tá, ktorej úpadok sa nemôže riešiť podľa osobitného predpisu.

3. Opätovná exekúcia
Niektorí dlžníci sa tešia, že po zastavení starej exekúcie im ich dlh zanikne. Je to tak?
Nie, pohľadávka veriteľa, teda ani dlh dlžníka, v skutočnosti nezaniká. Každý si musí uvedomovať svoju zodpovednosť. Dlhy sa len tak neodpúšťajú. Uveďme príklad so zdravotnou poisťovňou. Ak jej niekto dlhuje peniaze, zdravotná poisťovňa ich môže opätovne vymáhať a dať na dlžníka exekúciu po novom. Napríklad vtedy, ak zistí majetnosť dlžníka.


4. Rozhodnutie súdu
Ako dlho musí „trvať“ podlžnosť dovtedy, kým exekútor, Sociálna poisťovňa alebo iná inštitúcia začnú dlžníka kontaktovať, respektíve po akom dlhom čase sa začne realizovať vymáhanie dlhu? Aká je na to zákonná lehota?
Exekučný poriadok neo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.