StoryEditor

Zrážky z penzií sa oznámia v auguste

06.08.2019, 00:00
Penzisti, ktorým musí Sociálna poisťovňa strhávať exekučné zrážky z dôchodku, dostanú v auguste písomnú informáciu o zmene dôchodkových súm. Spôsobila to štátom upravená suma životného minima.

Odpovedá Zuzana Drobová, hovorkyňa, ministerstvo spravodlivosti
1. Päťročná lehota na vymoženie
Podľa čoho sa budú rozlišovať exekúcie, ktoré sa zastavia a ktoré nie? Čo sa tým dosiahne?
Stará exekúcia sa podľa najnovšieho zákona – schváleného parlamentom – zastaví vtedy, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a ak sa nezistil majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu jej trov. Zákonom sa dosiahne, že exekúciu treba zastaviť pre nemajetnosť dlžníka vtedy, ak sa dlh nevymohol do piatich rokov. Na veriteľovi zostane dilema, či podá návrh na exekúciu znova, alebo túto pohľadávku odpíše. V súčasnosti sa veriteľ vehementne snaží dotiahnuť exekúciu do konca, nemá spomínanú dilemu, a preto exekúcie často trvajú aj vyše desať rokov.

2. Výnimky zo zákona
Zákon zrejme neobsiahne všetky exekučné prípady. Ktorých výnimiek sa nebude týkať?
Bude ich viacero. Spomeňme najmä vymáhanie pohľadávky na výživnom, uspokojenie nárokov na nepeňažné plnenie, vymáhanie pohľadávky vzniknutej pri realizácii eurofondov, vymáhanie plnenia priznaného rozhodnutím inštitúcie Európskej únie, vymáhanie plnenia priznaného rozhodnutím úradov pri porušení pravidiel hospodárskej súťaže, staré exekúcie, v ktorých bol v posledných 18 mesiacoch pred jej zastavením výťažok aspoň 15 eur, a tiež staré exekúcie, v ktorých je povinnou osobou tá, ktorej úpadok sa nemôže riešiť podľa osobitného predpisu.

3. Opätovná exekúcia
Niektorí dlžníci sa tešia, že po zastavení starej exekúcie im ich dlh zanikne. Je to tak?
Nie, pohľadávka veriteľa, teda ani dlh dlžníka, v skutočnosti nezaniká. Každý si musí uvedomovať svoju zodpovednosť. Dlhy sa len tak neodpúšťajú. Uveďme príklad so zdravotnou poisťovňou. Ak jej niekto dlhuje peniaze, zdravotná poisťovňa ich môže opätovne vymáhať a dať na dlžníka exekúciu po novom. Napríklad vtedy, ak zistí majetnosť dlžníka.


4. Rozhodnutie súdu
Ako dlho musí „trvať“ podlžnosť dovtedy, kým exekútor, Sociálna poisťovňa alebo iná inštitúcia začnú dlžníka kontaktovať, respektíve po akom dlhom čase sa začne realizovať vymáhanie dlhu? Aká je na to zákonná lehota?
Exekučný poriadok neobsahuje zákonnú leh...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-15 21:24:43 - Feat.: - Title: Pri šetrení na dôchodok sú najefektívnejšie fondy. V budúcnosti bude menej pracujúcich, varuje odborník 02 - Modified: 2023-09-09 08:00:00 - Feat.: - Title: Zvykneš si cez deň na chvíľu zdriemnuť? Expert tvrdí, že ti to môže pomôcť viesť omnoho energickejší život 03 - Modified: 2023-09-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Starobné penzie 600 eur či zdanenie výsluhových dôchodkov pre eštebákov. Čo ešte sľubujú strany seniorom? 04 - Modified: 2023-08-28 07:55:18 - Feat.: - Title: Seniori dostanú dôchodky neskôr, v septembri budú vyplatené v posunutom termíne 05 - Modified: 2023-08-25 18:12:40 - Feat.: - Title: Všetky kandidujúce strany by mali vyzvať seniorov,aby prišli voliť, vyzýva Jednota dôchodcov na Slovensku
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
24. september 2023 13:07