06.08.2019, 00:00

Mladí právnici si o kapitalizme nerobia ilúzie

Liberalizmus nenaplnil všetky očakávania, ktoré súviseli s prosperujúcou ekonomikou a so slobodou. Nadšenie z liberalizmu, ktoré tu bolo po Nežnej revolúcii, medzi študentmi právnických fakúlt opadlo. Čoraz viac chcú sociálne istoty a radikálne riešenia. Hovorí to profesorka právnej filozofie z Právnickej fakulty Univerzity Komenského Jarmila Chovancová.

Mladí právnici si o kapitalizme nerobia ilúzie
Zdroj: Dreamstime

Dennodenne ste v kontakte s mladými ľuďmi – budúcimi právnikmi. Vnímajú pozitívne západnú liberálnu spoločnosť?
Keď hovoríme o chybách a nedostatkoch v súčasnej spoločnosti, nadšenie z liberálneho myslenia opadlo. Je to preto, lebo liberalizmus nenaplnil všetky očakávania, ktoré súviseli s prosperujúcou ekonomikou a so slobodou. Sklamanie z liberalizmu prišlo, lebo sa nepodarilo dostatočne vyriešiť problémy, či už v ekonomike alebo inej sfére. Aj preto rastú sympatie k socializmu a k sociálnym hodnotám.


Ktoré problémy študentov trápia najviac?
Sú najmä sklamaní, že po skončení štúdia nemajú možnosť uplatnenia. Máme veľa vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí sa na domácom trhu nemôžu uplatniť a odchádzajú do zahraničia. Cítim rozčarovanie mladých z trhovej ekonomiky, najmä kvôli pracovným a sociálnym podmienkam.


Rezignovali mladí na kapitalizmus?
Nemyslím si, že rezignovali na kapitalizmus, ale berú ho triezvo. Nerobia si ilúzie o kapitalizme, ako to bolo pred dvadsiatimi alebo tridsiatimi rokmi. Boli by za to, aby sa prijímali radikálne rozhodnutia, ktoré by priniesli pozitívnu zmenu a sociálne istoty pre mladých. Sú rozčarovaní, keď vidia v správach človeka, ktorý potrebuje pomoc a zákony im nedokážu pomôcť. Veď tu máme sociál

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.