08.08.2019, 00:00

Skoro polovica našich e-shopov skončí

Počet e-shopov má rastúci trend. Aj keď sa toto podnikanie môže zdať jednoduché, vyše polovica z nich každoročne zanikne.

Skoro polovica našich e-shopov skončí
Zdroj: VIVnetworks

Kľúčom je rozhodnúť sa hneď na začiatku, či chcete pracovať na živnosť alebo s eseročkou. A tiež, či chcete podnikať výlučne online. Po vyjasnení zámerov vás čakajú prvé administratívne kroky. Na Finančnej správe musíte požiadať o identifikačné číslo osoby (IČO) a daňové identifikačné číslo (DIČ). Správca dane vás zároveň požiada o informáciu o účtoch v banke, na ktoré budú prichádzať financie z vášho podnikania.

Oblečenie verzus zdravie
Je rozdiel, ak chcete predávať trebárs výživové doplnky, oblečenie či knihy. Napríklad, ak sa rozhodnete, že budete predávať výživové doplnky, vašou povinnosťou je oznámiť Úradu verejného zdravotníctva ich zloženie a označenie. Kým pri predaji výživových doplnkov je zodpovednosť za ich šírenie aj na vás, napríklad pri oblečení či doplnkoch do domácnosti nie je riziko takmer žiadne.


Pri citlivejších komoditách, ako sú výživové doplnky, má oznamovaciu povinnosť nielen predajca, ale aj výrobca, dovozca a distribútor produktu. „Oznámenie od vás musí Úrad verejného zdravotníctva dostať najneskôr v deň spustenia predaja v e-shope,“ hovorí Peter Papan, šéf a zakladateľ Asociácie e-shopov na Slovensku.


Podnikanie v zahraničí
Inak je to, ak si váš výrobok dohľadá klient v zahraničí. Môžete mu ho predať bez problémov, aj keď svoj predaj do danej krajiny vedome nesmerujete. „Jediným obmedzením v rámci Európskej únie je váš ročný obrat. Ak jeho výška v danej krajine presiahne sumu stotisíc eur, mus

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.