13.08.2019, 10:24

Koľko musíte pracovať, aby ste dosiahli aspoň minimálnu penziu

Aká je výška minimálneho dôchodku a koho sa týka? Určite pri ňom netreba nič vybavovať, Sociálna poisťovňa sa oň postará sama.

Koľko musíte pracovať, aby ste dosiahli aspoň minimálnu penziu

Minimálny dôchodok má seniorovi zabezpečiť dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nemusel žiadať o pomoc v hmotnej núdzi. Sumu priznáva samotná Sociálna poisťovňa, netreba o ňu požiadať, penzista len dostane písomné vyrozumenie o zmene. Ako ďalej informuje poisťovňa na svojej webstránke, výška penzie je u každého individuálna. Od čoho závisí? Predovšetkým od počtu takzvaných kvalifikovaných rokov poistenca.

Koľko vám priznajú

Ak dôchodca získa 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia – čo je minimálny počet – patrí mu od januára 2019 dôchodok najmenej vo výške 278,90 eura. Táto suma sa upravila od januára 2019 v dôsledku zmeny životného minima, ktoré sa pred rokom zvýšilo zo sumy 199,48 na sumu 205,07 eura. Pre názorné priblíženie uveďme niekoľko príkladov zo života.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.