14.08.2019, 00:00

10 krokov k dotácii: Ako musí žiadateľ postupovať?

Národný projekt Zelená domácnostiam II umožňuje domácnostiam získať príspevok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. V nasledujúcich desiatich krokoch sa dozviete, ako máte postupovať, aby ste poukážku mohli využiť.

10 krokov k dotácii: Ako musí žiadateľ postupovať?
Zdroj: Dreamstime

1. krok: Zoznámte sa s podmienkami podpory a oslovte zhotoviteľov
Uistite sa, či vaša domácnosť v rodinnom alebo bytovom dome môže byť podporená. Základnou podmienkou je, že vlastníte alebo ste spoluvlastníkom rodinného domu, rozostavaného rodinného domu alebo ste spoluvlastníkom bytového domu. Rozhodujúce je, či je stavba v čase podania žiadosti o vydanie poukážky zapísaná na liste vlastníctva. Či je vaša domácnosť oprávnená a pripravená na podanie žiadosti o poukážku, môžete konzultovať aj priamo s oprávnenými zhotoviteľmi.


Rada: Kompletné informácie nájdete vo Všeobecných podmienkach na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach a v osobitných podmienkach, ktoré sú zverejnené k jednotlivým kolám podpory.

2. krok: Overte si, aký obnoviteľný zdroj energie je pre vašu domácnosť vhodný
Každý z nich má svoje výhody a obmedzenia a vyžaduje špecifické podmienky inštalácie a spôsobu využívania. O vhodnosti druhu zariadenia sa môžete aj priamo poradiť so zhotoviteľmi. No oslovte určite viacerých a informácie si preverujte z rôznych zdrojov. Na webových stránkach a propagačných materiáloch nemusia byť uvedené všetky dôležité informácie.


Rada: Ak sa chcete v problematike zorientovať, využite bezplatné energetické poradenstvo, ktoré v rámci projektu Žiť energiou poskytujú konzultanti Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v poradenských centrách v Banskej Bystrici, Trenčíne, Košiciach a v Bratislave.

3. krok: Vyžiadajte si technické návrhy a cenové ponuky od zhotoviteľov
Vyberte si riešenie, ktoré spĺňa vaše požiadavky a finančné možnosti. Technický návrh so zariadením, pre ktoré sa rozhodnete, bude slúžiť ako p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.