15.08.2019, 01:01

Farmári, ak chcete lacnejšiu naftu, musíte sa do nedele zaregistrovať. Už len elektronicky

Najneskôr v nedeľu sa musia zaregistrovať farmári, aby sa potom mohli uchádzať o lacnejšiu – zelenú naftu. Aktivácia konta sa totiž končí 18. augusta.

Farmári, ak chcete lacnejšiu naftu, musíte sa do nedele  zaregistrovať. Už len elektronicky

Podanie žiadosti o aktiváciu konta je nevyhnutným krokom na to, aby poľnohospodár mohol o podporu zo „Zelenej nafty“ vôbec požiadať.

V agrosektore je to v histórii prvá štátna podpora, ktorá sa zrealizuje výlučne elektronicky.

Ak budete mať konto aktivované, musíte sledovať web stránku Pôdohospodárskej platobnej agentúry a po výzve, ktorá bude počas augusta zverejnená na www.apa.sk, budete musieť ešte znovu podávať žiadosť a to o úľavy na environmentálnych daniach.

„Termín podávania žiadostí na Zelenú naftu 2019 pre zaregistrovaných oprávnených žiadateľov oznámime už čoskoro. Preto odporúčame všetkým, aby sledovali webstránku PPA,“ uviedol Kožuch.

Rozdelí sa celkovo 30 miliónov eur.

V živočíšnej výrobe je podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny.

V rastlinnej výrobe ide predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj zemiaky, či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny ako mak či ľan. Podporené budú tiež pestovanie chmeľu, viniča, či liečivých rastlín.

Podľa generálneho riaditeľa Juraja Kožucha reakcie poľnohospodárov na plnú elektronizáciu boli pozitívne. Odbúrala sa tým dovtedajšia byrokracia pri podávaní žiadostí.

Konto má už 2 850 agropodnikateľov.

Bližšie informácie k podpornému opatreniu Zelená nafta sú dostupné na webstránke PPA v časti Podpory/Štátna pomoc/Výzvy. Vytvoriť konto v štátnom DataCentre je možné už viac ako mesiac, od 10. júla 2019.

Registruje sa na portáli štátneho DataCentra.
Konto si do nedele aktivujte tu

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.