15.08.2019, 00:00

Elektronickú schránku môžu mať už aj mladiství

Od prvého augusta platí novela zákona o eGovernmente. Dotkne sa viacerých oblastí.

Elektronickú schránku môžu mať už aj mladiství

Ak ste doteraz pri podaniach na úradoch potrebovali niekde použiť na autorizáciu kvalifikovaný elektronický podpis či kvalifikovanú elektronickú pečať, po novom máte na to aj tretiu možnosť. Kvalifikovanú elektronickú časovú pečiatku. Prináša to novelizovaný zákon o eGovernmente.

Zjednodušené podanie
Novela po novom umožňuje osvedčiť podanie už iba kvalifikovaným e-podpisom, ku ktorému sa však zahrnie aj kvalifikovaná elektronická časová pečiatka. Dôvodom zmeny je zvýšiť dôveryhodnosť autorizačných prostriedkov tým, že na úradne osvedčený podpis stačí použiť už len kvalifikovaný e-podpis, a nie e-pečať. Vyžaduje sa teda manuálny podpis.

Novela stanovuje aj novú povinnosť pre úrady pri prijatí elektronického podania. Ak úradník zistí, že k doručenému e-podaniu nie je pripojená kvalifikovaná elektronická časová pečiatka, musí ju k nemu pripojiť. Zachová sa tak na dlhý čas „overiteľnosť“ autorizovaných podaní úradov všade tam, kde chýbajú. Súčasne platí pre túto povinnosť prechodná klauzula, podľa ktorej úrady musia pripájať kvalifikovanú elektronickú časovú pečiatku najneskôr od 1. júla 2020.


Zmeny pre väznených

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.