19.08.2019, 00:00

Zabráňte nezhodám medzi deťmi. Svoj majetok zodpovedne odkážte

Svoj majetok môžete darovať deťom ešte za života. Máte tak istotu, že sa rozdelí presne podľa vašej vôle. Na čo treba myslieť pri spisovaní darovacej zmluvy a čo v nej nesmie chýbať, vysvetľuje advokát a konateľ Martin Vasiľ z advokátskej kancelárie Vasiľ, Šimonovič & partners.

Zabráňte nezhodám medzi deťmi. Svoj majetok zodpovedne odkážte
Zdroj: Dreamstime

Zmluvné strany
Dôležité je označenie zmluvných strán, pričom treba uviesť hlavne rodné číslo, ktoré je potrebné pri zápise nehnuteľnosti do katastra.

Predmet daru
Každá zmluva musí obsahovať predmet zmluvy, teda to, čo chce darca darovať.

Pozor
Pre správnu formuláciu prevodu je dôležité uviesť aj to, či sa daruje vec v podielovom alebo bezpodielovom spoluvlastníctve. V bezpodielovom vlastníctve s tým musia súhlasiť všetci spoluvlastníci.


Dom alebo pozemok
Ak ide o prevod domu alebo pozemku, stačí uviesť parcelné číslo, výmeru, súpisné číslo a popis stavby. Ak však ide o byt, je nutné okrem uvedenia týchto údajov označiť byt presne tak, ako to vyžaduje zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, čiže katastrálny zákon. Pri darovaní poľnohospodárskej pôdy je potrebné splniť podmienky podľa zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.

Slobodné rozhodnutie
V zmluve je potrebné spísať i to, že niekto bezodplatne prenecháva vec do vlastníctva inej osobe a táto osoba vec dobrovoľne a slobodne ako dar od darcu prijíma.

Pozor
Ak je predmetom daru nehnuteľnosť, podpis darcu musí byť úradne overený a darovacia zmluva musí byť písomná. Pri hnuteľnej veci musí byť zmluva písomná len vtedy, ak nedôjde k odovzdaniu a prebratiu veci ihneď pri darovaní.

Pri spisovaní závetu musíte dodržať presné pravidlá


Testament možno urobiť rôzne. Dá sa zostaviť notárskou zápisnicou, naťukať na počítači alebo napísať rukou. Ak ho chcete spísať bez notára, musíte dodržiať zákonné formality. Právnička Barbora Sláviková z advokátskej kancelárie Puchalla, Slávik & partners upozorňuje, že akýkoľvek chýbajúci detail môže spôsobiť jeho neplatnosť.

1. Náležitosti obsahu
Závet musí obsahovať určenie dedičov a majetku, ktorý sa má dediť. Ak je dedičov viac, môžu sa určiť ich podiely z dedičstva. Ak podiel

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.