20.08.2019, 00:00

Dlhy po zosnulom môžu hroziť aj po čase

Tragická smrť ženy, ktorej telo sa nenašlo, sa po čase stala právnym problémom. Jej dlhy musia dedičia splácať roky po jej smrti.

Dlhy po zosnulom môžu hroziť aj po čase
Zdroj: Dreamstime

Do redakcie sa nám ozval vdovec, ktorého manželka tragicky zahynula v zahraničí a jej telo sa nikdy nepodarilo nájsť. Podľa jeho slov exekútor začal vymáhať uhradenie nákladov na pohreb. Ten sa však nikdy nekonal. Dlhy po pozostalom sa však môžu vynoriť aj po čase, upozorňujú advokáti. Dedičia ich budú musieť splatiť, ale iba do výšky ich dedičského podielu.


Neexistujúci pohreb
Majetok manželky po jej smrti prešiel priamo na deti oboch manželov, ktoré po matke zdedili nejaké peniaze. V čase, keď dedičstvo prijímali, notár neevidoval nijaké dlhy po zosnulej manželke. „Pri riešení dedičstva som bol zástupcom maloletej dcéry. Keďže sa neobjavili žiadne dlhy, podpísal som prevzatie dedičstva za dcéru, a plnoletý syn sám za seba,“ vysvetľuje pozostalý manžel, ktorého meno máme v redakcii. To sa však po čase radikálne zmenilo. Po desiatich rokoch si rodina v schránke objavila list od exekútora. Vymáhal od detí niekoľko tisíc eur ako dlh po zosnulej matke. Exekútor v ňom žiadal okrem uhradenia dlhov aj náklady na pohreb. Ten sa však nikdy neuskutočnil, lebo telo sa nikdy nepodarilo nájsť.


Môže exekútor vymáhať dlhy na pohreb, ktorý nikdy nebol? Advok

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.