20.08.2019, 00:00

Morálka do práva nepatrí

Útek pred nacistami, vytvorenie systému hierarchie právnych noriem či založenie moderného ústavného súdnictva. Aj to bol život právneho vedca Hansa Kelsena.

Morálka do práva nepatrí
Zdroj: LEGIS

V právnom poriadku platí, že silnejší prebíja. Zákony majú prednosť pred vyhláškami a ústava má prednosť pred zákonmi. Za týmto, na prvý pohľad jasným pravidlom, stojí rakúsky právny teoretik Hans Kelsen. Považuje sa aj za zakladateľa moderného modelu ústavného súdnictva. Špecializovaný ústavný súd, ktorý ako samostatný úrad kontroluje právne predpisy, je práve jeho dielom. Kelsen mal aj pohnutý život. Trikrát zmenil vierovyznanie, pre židovský pôvod utiekol pred nacistami a právnej teórii vtisol svoju pečať tak ako málo iných právnikov v 20. storočí.


Rakúsky ústavný súd
Ústavný súd v Rakúsku je najstarší samostatný ústavný súd na svete. V iných krajinách existovali inštitúcie, ktoré kontrolovali súlad predpisov s ústavou, vždy však boli súčasťou najvyššieho súdu. V rámci štruktúry ča

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.