DAROVANIE – SITUÁCIE A RIZIKÁ
Čo platí všeobecne
Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému, ktorý tento dar alebo sľub prijíma.
Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru dom, byt či pozemok, teda nehnuteľnosť, a pri hnuteľných veciach vtedy, ak sa neodovzdajú a neprevezmú pri darovaní.
Neplatná je taká darovacia zmluva, podľa ktorej sa má dar „plniť“ až po darcovej smrti.
Darca musí pri ponuke daru upozorniť na chyby, o ktorých vie. Ak má vec chyby, na ktoré darca neupozornil, môže obdarovaný vec vrátiť. Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa k nemu alebo členom jeho rodiny obdarovaný správa tak, že hrubo porušuje dobré mravy.
Zákon neprikazuje uvádzať cenu daru v darovacej zmluve. V znaleckom posudku by mal súdny znalec uviesť účel posudku, či ide o darovanie, predaj alebo iné.
Ako je to s vrátením daru
Na strane darcu je asi najväčším problémom domáhať sa vrátenia daru – nejde to automaticky, jednostranným úkonom, pretože darovacia zmluva je dvojstranný právny úkon a jeho vrátenie by ním malo byť tiež. Ak sa teda darca po čase rozhodne žiadať vrátenie daru od obdarovaného, pričom obdarovaný s tým nesúhlasí, domáhať sa vrátenia daru možno len súdne. Podľa zákona totiž musí na to byť dôvod – predovšetkým ten, že obd...
Zostáva vám 85% na dočítanie.