26.08.2019, 00:00

Sceľovanie pozemkov sa rozšíri na takmer celé Slovensko

Sceľovanie pozemkov, ktoré prebieha v 168 vybraných katastroch, sa hradí ešte z eurofondov. Vláda však minulý týždeň schválila aj opatrenia na odštartovanie celoplošných pozemkových úprav na celom území, ktoré potrvajú niekoľko desaťročí.

Sceľovanie pozemkov sa rozšíri na takmer celé Slovensko
Zdroj: Dreamstime

V stošesťdesiatichôsmich katastroch sa v súčasnosti rozbiehajú pozemkové úpravy. Ide však o kvapku v mori. Slovensko už desaťročia čaká najmä na strategický plán pre komplexné pozemkové úpravy na celom území. Takýto plán by mal pokryť všetky katastre, aby sa na celom Slovensku postupne začala celoplošne riešiť katastrofálna rozdrobenosť pôdy – mimochodom, jedna z najväčších v Únii.


Strategicky sa zhostiť komplexných pozemkových úprav, navrhnúť im jasný koncept aj financovanie, sa nedávno rozhodla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Jej urýchlene vypracovaný návrh v minulých dňoch už schválila aj vláda. Sceľovanie na Slovensku tak má nádej dostať jasný „farplán“ na 3 desaťročia dopredu a, čo je najdôležitejšie, aj peniaze od vlády.


Čo znamená tento posun? To, že okrem spomínaných 168 území by sa po nevyhnutných prípravách mali v budúcnosti konečne odštartovať pozemkové úpravy aj v zvyšných 3 103 katastrálnych územiach. Ak by to vyšlo, štát by tak mohol postupne sceľovať každým rokom zhruba 120 katastrov s predpokladanými nákladmi 30 miliónov eur ročne. Poradie lokalít bude závisieť od vlastníckych, užívacích a mimorezortných kritérií. Ako zdôraňuje ministerka, prinesie to výhody nielen vlastníkom a užívateľom, ale aj obciam i štátu.

Vlastníkom sa zhodnotia pozemky – ich cena niekoľkonásobne stú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.