27.08.2019, 00:00

Sceľovanie sa rozšíri na viac katastrov

Sceľovanie pozemkov, ktoré bolo prvotne určené pre prvých 168 katastrov, sa hradí ešte z eurofondov. Vláda však 21. augusta schválila aj opatrenia na urýchlené vykonanie pozemkových úprav na celom Slovensku. Odborníci vysvetľujú, ako budú prebiehať ďalšie pozemkové úpravy.

Sceľovanie sa rozšíri na viac katastrov

Odpovedá Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

1. Nové opatrenia
Komplexné pozemkové úpravy by sa už mali týkať celého Slovenska. O koľko tak vzrastie počet katastrálnych území, v ktorých by mali prebehnúť?
Aktuálne prebiehajú pozemkové úpravy v 168 katastroch. To však zďaleka nepostačuje na vyriešenie rozdrobenosti pôdy na celom Slovensku. Preto sme v apríli ohlásili prípravu komplexných opatrení, ktoré by urýchlili realizáciu úprav na celom území. 21. augusta vláda návrh opatrení schválila. Začnú sa tak komplexné pozemkové úpravy v ďalších 3 103 katastrálnych územiach na celom Slovensku.

2. Celkové náklady
S akými výdavkami a v akom časovom harmonograme počíta štát pri sceľovaní pôdy na celom území?
Každý rok by sa úpravy mali začať v 120 katastrálnych územiach s predpokladanými ročnými nákladmi 30 miliónov eur. Proces je vypočítaný na 30 rokov. Poradie vykonávania pozemkových úprav určia vlastnícke, užívacie a mimorezortné kritériá. Sceľovanie pozemkov prinesie výhody vlastníkom, užívateľom, obciam, štátu i krajine. Či už pôjde o zhodnotenie pozemkov vlastníkov, nižšie náklady pre štát pri výstavbe infraštruktúry alebo o lepšiu ochranu prírody a udržiavanie vody v krajine.


3. Vlastníci a úrady
Čo všetko sa vyrieši úspešným sceľovaním rozdrobených pozemkov?
Vláde bolo navrhnutých viacero opatrení, ktoré sú potrebné na plánované sceľovanie pôdy. Naplno sa budú musieť využívať kapacity odborníkov v pozemkových úpravách, avšak posilnená bude musieť byť aj štátna správa. Práve obce a okresné úrady a ich pozemkové a lesné odbory hrajú kľúčovú úlohu pri realizácii komplexných pozemkových úprav. Vyžiadajú si obrovské množstvo komunikácie s vlastníkmi i úradmi. Výsledkom bude zhodnotenie scelených pozemkov pre vlastníkov, úspory pre podnikateľov i štát a významné pozitívne vplyvy na krajinotvorbu a životné prostredie.


4. Kritériá poradia
Dôležitou súčasťou opatrení sú aj kritériá výberu katastrálnych území, ktoré b

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.