28.08.2019, 00:00

Cestní piráti? Dajú sa prevychovať

Mladí šoféri sú často „nevycválaní“, treba s nimi pracovať – opatrenia na ich preškoľovanie a psychologický tréning sa snažíme presadiť už štyri roky, tvrdí dopravný psychológ Karol Kleinman.

Cestní piráti? Dajú sa prevychovať
Zdroj: Dreamstime

Hovorili sme, že podporíme zníženie veku vodičov, ale kandidáti musia prejsť prísnou selekciou.

Veľkou zmenou v novom zákone o cestnej premávke bude prístup k mladým vodičom. Nová norma by mala zaviesť napríklad znížený vek pre vodičov nákladiakov, čo je v súlade s bruselskou smernicou. Zákon však pripravuje pre mladú vekovú skupinu aj sankcie formou špeciálnych školení. Mohli by ste to priblížiť?
Tu treba upozorniť, že v kategórii mladých vodičov máme dve rozdielne skupiny. Prvá sú mladí vodiči, ktorým slúži vozidlo na zárobkovú činnosť, to znamená, že sú to vodiči nákladných vozidiel, autobusov a podobne. Druhá skupina sú mladí ľudia na osobných vozidlách, ktorí majú auto na zábavu. Ide o kategóriu „mileniálov“, o novú generáciu, ktorá vo veľkom využíva technológie. Mladí si robia priame prenosy svojej rýchlej jazdy a porušujú predpisy, kde sa len dá. Obe skupiny majú aj odlišné podiely na nehodovosti.

Keď ste už spomenuli nehody, aké sú tie podiely?
Od organizácií združujúcich kamionistov a vodičov iných nákladiakov vieme, že ich najmladšia kategória vodičov má šesť- alebo sedempercentný podiel na nehodách, zatiaľ čo tí druhí mladí – ja ich nazývam nevycválaní vodiči – majú takmer 20-percentný. Podotýkam, že ide o podiel na smrteľných nehodách.


Najprv si opíšme prvú skupinu mladíkov, ktorí majú byť vodičmi z povolania. Nie je riziko znižovať ich vek z 24 na 21 rokov, ak majú riadiť autobusy s desiatkami ľudí, alebo až na 18 rokov, ak majú riadiť obrovské mechanizmy či kamióny?
Pri mladých vodičoch,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.