28.08.2019, 00:00

Zmeny v pravidlách na ceste. Tvrdé sankcie, ľahšia evidencia

Vodiči si budú zvykať na tvrdšie pokuty za alkohol či mobil za volantom, ale aj za nevytvorenie a zneužitie záchranárskej uličky. O zmenách v pravidlách plánovaných od januára prebiehajú ešte stále odborné diskusie.

Zmeny v pravidlách na ceste. Tvrdé sankcie, ľahšia evidencia
Zdroj: Pexels

1. Kolobežky
O čo ide:
osoba na kolobežke s pomocným motorčekom sa po novom zaradí medzi vodičov nemotorového vozidla, podobne ako osoba na bicykli s pomocným motorčekom alebo na samovyvažovacom vozidle – na segwayi. V súčasnosti totiž patrí medzi chodcov, čo nekorešponduje s povahou dopravného prostriedku a súvisiacimi pravidlami. Pre kolobežku s motorčekom budú platiť pravidlá ako pre samovyvažovacie vozidlá. To napríklad znamená, že na chodníku budú môcť jazdiť len rýchlosťou chôdze a nesmú pritom ohroziť chodcov.

2. Cyklisti a alkohol
O čo ide: od roku 2016 môžu cyklisti jazdiť v obci (v zastavanom území) a na cestičke pre cyklistov s 0,5 promile alkoholu v krvi. Táto klauzula však nebola jasná ani vykonateľná (najmä v súvislosti s pojmom zastavané územie obce). Preto sa navrhuje to upraviť tak, aby mohli cyklisti jazdiť s uvedeným množstvom alkoholu na cestičke pre cyklistov a v obci, teda v území vymedzenom dopravnými značkami Obec a Koniec obce. To isté bude platiť aj pre pohyb na segwayi a na kolobežke s motorčekom.

Navrhovaná sankcia: pokuta od 150 do 800 eur, v blokovom konaní do 650 eur.


3. Mobil za volantom
O čo ide
: Zákaz používať telefónny prístroj okrem telefonovania s hands free sa upravuje tak, aby bolo zakázané ho aj držať v ruke. Toto pravidlo sa bude okrem telefónu vzťahovať aj na iné telekomunikačné, audiovizuálne al

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.