30.08.2019, 07:04

Telefón za volantom, nové zipsovanie jázd, účinnejšie pokuty. Aj to prinesie nový cestný zákon

Vodiči si budú zvykať na tvrdšie pokuty za alkohol či mobil, ale aj za nevytvorenie záchranárskej uličky. O zmenách regúl na ceste, plánovaných od januára, sa ešte stále vedú diskusie a spresnenia.

Telefón za volantom, nové zipsovanie jázd, účinnejšie pokuty. Aj to prinesie nový cestný zákon

1. Kolobežky
O čo ide: osoba na kolobežke s pomocným motorčekom sa po novom zaradí medzi vodičov nemotorového vozidla, podobne ako osoba na bicykli s pomocným motorčekom alebo na samovyvažovacom vozidle – na segwayi. V súčasnosti totiž patrí medzi chodcov, čo nekorešponduje s povahou dopravného prostriedku a súvisiacimi pravidlami. Pre kolobežku s motorčekom budú platiť pravidlá ako pre samovyvažovacie vozidlá. To napríklad znamená, že na chodníku budú môcť jazdiť len rýchlosťou chôdze a nesmú pritom ohroziť chodcov.

2. Cyklisti a alkohol
O čo ide: od roku 2016 môžu cyklisti jazdiť v obci (v zastavanom území) a na cestičke pre cyklistov s 0,5 promile alkoholu v krvi. Táto klauzula však nebola jasná ani vykonateľná (najmä v súvislosti s pojmom zastavané územie obce). Preto sa navrhuje to upraviť tak, aby mohli cyklisti jazdiť s uvedeným množstvom alkoholu na cestičke pre cyklistov a v obci, teda v území vymedzenom dopravnými značkami Obec a Koniec obce. To isté bude platiť aj pre pohyb na segwayi a na kolobežke s motorčekom.

Navrhovaná sankcia: pokuta od 150 do 800 eur, v blokovom konaní do 650 eur.

3. Mobil za volantom
O čo ide: Zákaz používať telefónny prístroj okrem telefonovania s hands free sa upravuje tak, aby bolo zakázané ho aj držať v ruke. Toto pravidlo sa bude okrem telefónu vzťahovať aj na iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo podobné zariadenia.

Navrhovaná sankcia: za používanie mobilov a podobných zariadení počas vedenia vozidla sa zvyšuje horná hranica pokuty z 50 eur na 100 eur v blokovom konaní a zo 100 eur na 200 eur v riadnom konaní.

4. Zipsovanie
O čo ide: Striedavé radenie áut, známe ako „zipsovanie“, sa bude uplatňovať nielen pri súbežnej jazde pred prekážkou cestnej premávky, ale aj pri zbiehaní jazdných pruhov.

5. Prednosť v kruhovom objazde
O čo ide: po novom sa sformuluje pravidlo o prednosti v jazde na kruhovom objazde tak, aby lepšie vystihovalo správanie vodičov v danom type križovatky.

6. Záchranárska ulička
O čo ide: zavádza sa aj v zákone povinné vytváranie záchranárskej uličky pri kolóne na diaľnici a smerovo rozdelených cestách mimo obce. Vodiči vytvárajú záchranársku uličku aj bez zákonného príkazu, je však potrebné pre zefektívnenie zjednotiť pravidlá vrátane postihu za zneužitie uličky vodičmi vozidiel, pre ktorých nie je určená (bude to považované za porušenie pravidiel závažným spôsobom, pričom to bude možné sankcionovať aj prostredníctvom objektívnej zodpovednosti).

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.