02.09.2019, 00:00

Ako, kedy a kde treba žiadať o dôchodok

Dajte si dokopy papiere od zamestnávateľov a úradov, ktoré mapujú vaše odpracované roky. Budete ich potrebovať doložiť k žiadosti o dôchodok. To však nie je všetko. Pozrite si sumár všetkých potrebných náležitostí v 12 bodoch, bez ktorých penziu nezískate.

Ako, kedy a kde treba žiadať o dôchodok
Zdroj: Reuters

1. Ak ste si hľadali zamestnanie pred 1. januárom 2001, musíte Sociálnej poisťovni doložiť potvrdenie o všetkých obdobiach, počas ktorých ste boli v evidencii nezamestnaných práve pred týmto termínom.

2. V prípade, že ste v období od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003 poberali podporu v nezamestnanosti, musíte predložiť aj potvrdenie o všetkých obdobiach, počas ktorých ste poberali podporu v nezamestnanosti vyplácanú medzi týmito termínmi.

3. K žiadosti potrebujete aj potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovensko nemá uzatvorenú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení a ani v nich neplatia predpisy Európskej únie.


4. Váš zamestnávateľ musí zaslať evidenčný list dôchodkového poistenia vystavený do dňa, od ktorého poistenec žiada o dôchodok. Ak ste samostatne zárobkovo činná alebo dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, evidenčný list dôchodkového poistenia vystaví príslušná pobočka Sociálnej poisťovne.

5. Ak ste sa pre svoju podlžnosť dostali do exekúcie, poisťovni treba predložiť uznesenie súdu alebo exekučný príkaz a potvrdenie o výške dosiaľ vykonaných zrážok zo mzdy alebo z iných príjmov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.