Dajte si chladný kúpeľ s niekoľkými kvapkami harmančekového esenciálneho oleja alebo z koloidných ovsených vločiek. Hydratuje a upokojí pokožku a zabráni svrbeniu po opaľovaní.Pixabay
StoryEditor

25 tipov pre domácnosti, ako ušetriť na vode i energiách aj stovky eur

09.09.2019, 16:38
Voda, elektrina, plyn. To všetko používame v našich domácnostiach každý deň. Odborníci vám poradia, ako si v tejto oblasti môžete znížiť svoje výdavky.

1. Úsporné opatrenia
Aby bola spotreba vody vo vašej domácnosti nižšia, stačí si osvojiť niekoľko jednoduchých zásad. Najviac môžete ušetriť, ak nahradíte napustenú vaňu sprchou. Pokiaľ  vám sprchovanie trvá maximálne päť minút a máte nainštalovanú úspornú sprchovú hlavicu, ušetríte množstvo litrov. Používaním úspornej sprchovej hadice znižujete prietok a takto usporíte približne 30 percent vody.

2. Perlátory a pákové batérie 
Na kohútiky si nainštalujte perlátory, ktoré prevzdušnia vodu a znížia tak jej odtekajúce množstvo. Páková batéria prispieva k rýchlejšiemu nastaveniu požadovanej teploty a tým aj k úspore  vody. Ak je to možné, používajte umývačku riadu a na toalete nainštalujte duálne splachovanie. Staršie klasické toalety sú ďalším veľkým žrútom vody. Môžu spotrebovať až desať litrov na jedno spláchnutie. Oproti tomu, moderné WC s dvojitým, či dokonca trojitým, splachovaním sú výrazne šetrnejšie. 

3. Vypnutá sprcha
Počas mydlenia rúk, umývania zubov či holenia vodu vypínajte. Ak aj pri mydlení sa pod sprchou budete vypínať vodu, môžete ušetriť až niekoľko desiatok tisíc litrov vody ročne. Ďalšou výhodou sprchovania, a tým aj nižšej spotreby vody, je aj úspora elektriny, alebo plynu, ktoré spotrebujete na ohrev vody. Pri čistení zubov používajte pohár. Aj to totiž pomáha šetriť vodou. 

4. Moderné spotrebiče
Spotreba vody u moderných spotrebičov je nižšia. V kuchyni sa najviac vody spotrebuje najmä pri umývaní riadu. Ak sa riad umýva ručne v dreze, je šetrnejšie najprv všetko umyť v napustenom...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 13:12