Fico chcel z vianočného príspevku postupne vytvoriť 13. dôchodok. Má to stáť: Ročne zhruba 80 miliónov eur Realita: Hoci rezort práce zatiaľ nedosiahol transformáciu vianočného príspevku pre dôchodcov na 13. dôchodok, dôchodcovia si predsalen prilepšia. Napriek víziám premiéra Fica však nepôjde o dvojnásobok. Maximálny možný príspevok bude aj tento rok vo výške sto eur. Na vianočný príspevok však bude mať nárok viac ľudí, pretože sa odvíja od priemernej mzdy, ktorá aj v minulom roku stúpla. Príčinou neplnenia sľubu je aj koniec jednofarebnej vlády Smeru. „Každá politická strana, ktorá je súčasťou vládnej koalície, musela istým spôsobom ustúpiť z niektorých výziev, ktoré boli súčasťou volebných programov. To je do istej miery aj osud trinásteho dôchodku, ktorý nie je súčasťou aktuálneho vládneho programu,“ povedal minister práce Ján Richter.Dreamstime
StoryEditor

Bezplatné lieky nie sú pre všetkých. Ktorých seniorov sa zmeny nedotkli?

28.01.2022, 18:00
Zdravotné poisťovne pacientom pripomínajú, že nie všetky lieky sú bez poplatku. Ak lekár predpíše liek, za ktorý poistenec dopláca, cena lieku bude závisieť od toho, koľko stojí najlacnejší liek s rovnakou účinnosťou.

Od 1. januára 2022 prináša zákon zmeny pravidiel limitu spoluúčasti pri úhrade doplatkov za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky.

„Po novom už časť pacientov nemusí čakať na vrátenie peňazí od zdravotných poisťovní, ale výška prepočítaného doplatku sa im zníži hneď pri výbere lieku – alebo dietetickej potraviny – v lekárni či zdravotníckej pomôcky vo výdajni,“ uviedol PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

Štvrťročný interval

Nárok na odpustenie týchto platieb priamo pri výdaji v lekárni alebo vo výdajni zdravotníckych pomôcok má časť dôchodcov a zdravotne ťažko postihnutých, na ktorých sa do 31. decembra minulého roka vzťahoval limit spoluúčasti 12 eur, respektíve 30 eur, ak splnia aj dodatočnú podmienku o výške ich celkového príjmu a ak budú k prvému dňu daného štvrťroka...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. máj 2022 06:00