12.09.2019, 13:18

Veľké daňové zmeny: Malí podnikatelia sa môžu tešiť. Pozrite sa, čo schválil parlament

Včera schválené novely daňových zákonov znamenajú pre podnikateľov, firmy aj bežných daňovníkov viaceré dobré správy. Týkajú sa v prvom rade zákona o dani z príjmov.

Veľké daňové zmeny: Malí podnikatelia sa môžu tešiť. Pozrite sa, čo schválil parlament
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Novela zákona o dani z príjmov, ktorú včera odobril parlament, vnáša do podnikania nielen nový pojem – takzvaných mikrodaňovníkov, ale prináša rýchlejší odpis áut s alternatívnym pohonom, vyššiu podporu vedy a výskumu, nárast príspevku na ubytovanie zamestnancov či menej papierovačiek v biznise.

Poslanci schválili dovedna sedem zákonov, predovšetkým z oblasti daní a účtovníctva. Podstatná časť noviniek pre podnikateľov začína platiť od roku 2020.

Pomoc malému biznisu

Najviac sa novinkám potešia drobní podnikatelia a živnostníci. Štát im totiž vytvoril novú kategóriu – mikrodaňovníci. Zaradia sa medzi nich podnikatelia, ktorých príjmy za rok nepresiahnu sumu 49 790 eur (limit pre registráciu na DPH) – takých je u nás až polovica všetkých daňovníkov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.