18.09.2019, 17:34

Ako si prilepšíte po zvýšenom rodičovskom príspevku? Pozrite si konkrétne príklady

Ku ktorým rodičom bude štát štedrejší? K tým, ktorí si pred príchodom dieťaťa na svet platili nemocenské.

Ako si prilepšíte po zvýšenom rodičovskom príspevku? Pozrite si konkrétne príklady
Zdroj: Pixabay

Ak máte dieťa do troch rokov, na ktoré dostávate rodičovský príspevok 220,70 eura, môžete sa od januára tešiť. Štát vám naň od nového roka pridá mesačne o 150 eur viac – vaša celková suma tak dosiahne 370 eur.

Týka sa to však rodičov, ktorí si pred narodením potomka hradili nemocenské poistenie. Ostatným rodičom, ktorí si ho neplatili, napríklad študentkám či živnostníčkam v období, keď nemuseli odvádzať poistné, štát pridá tiež, ale menej. Títo dostanú na dieťa sumu 270 eur, teda štát im ju zvýši „len“ o 50 eur.

Ako uvádza ministerstvo práce, v prípade starostlivosti o dve a viac súčasne narodených detí, bude rodičovský príspevok rásť o 25 percent na každé z nich. Znamená to, že kým teraz dostávajú rodičia na dve deti súčasne príspevok v zaokrúhlenej sume 276 eur, po novom – tí, čo platili nemocenské – dostanú na dvoch potomkov sumu 462,50 a tí, čo si nemocenské neplatili, sumu 337,50 eura.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.