08.10.2019, 08:00

S nájomníkom vo vašom byte spíšte vždy len krátkodobú zmluvu. Tá vás ochráni pred prípadným neplatičom

Kúpili ste nehnuteľnosť pre svoje dieťa, ktoré ešte nejaký čas bude bývať s vami? Môžete ho počas tohto obdobia prenajať. Prečo je pre vás krátkodobý prenájom bytu bezpečnejší, vysvetľuje advokát Marek Hraška.

S nájomníkom vo vašom byte spíšte vždy len krátkodobú zmluvu. Tá vás ochráni pred prípadným neplatičom
Zdroj: Dreamstime

1. Celkový čas
Najdôležitejšou podmienkou krátkodobého prenájmu je, že váš nájom je skutočne krátkodobý. Takýto nájom môže podľa v zmluvy trvať najdlhšie na dva roky. V prípade potreby sa môžu strany dohodnúť na predĺžení nájmu o ďalšie dva roky. Urobiť tak však môžu najviac dvakrát po sebe. Z toho vyplýva, že takýto podnájom môže trvať maximálne šesť rokov, aby bol považovaný za krátkodobý.

2. Zvýšenie poplatkov
Krátkodobý nájom zabezpečuje oproti klasickému prenájmu, ktorý sa riadi len Občianskym zákonníkom a nie je zrealizovaný na základe zákona o krátkodobom nájme bytu, možnosť v prípade nutnosti zvýšiť sumu nájomného. Obe strany sa môžu dohodnúť na prípadoch, kedy by mohol prenajímateľ jednostranne zvýšiť nájomné alebo úhrady za služby, ktoré s prenájmom súvisia. Najmä ak ide o zvýšenie cien energií alebo nárast cien v dôsledku inflácie. Zúčastnené strany si môžu podľa potreby dohodnúť aj ďalšie dôvody zvýšenia.


Pozor!
Občiansky zákonník jednostrannú zmenu výšky nájomného, realizovanú len na základe dohody strán, neupravuje. Preto aj keď v klasickej nájomnej zmluve bude takáto možnosť upravená, prípadné spory môžu viesť k nepriaznivým súdnym rozhodnutiam pre prenajímateľa. A to najmä vtedy, keď bude táto zmluva vyhotovená nekvalitne. Zmenu výšky nájomného však umožňuje práve zákon o krátkodobom nájme bytu.


3. Oprava zmluvy
Pri spisovaní zmluvy o nájme bytu sa môžete riadiť Občianskym zákonníkom alebo zákonom o krátkodobom nájme bytov, ktorý sa v praxi začal využívať od mája 2014. Zmluvy, ktoré boli uzavreté pred týmto dátumom, sú i naďalej spravované Občianskym zákonníkom. Aby sa váš nájomný vzťah mohol riadiť zákonom o krátkodobom nájme, musíte uzavrieť novú zmluvu, prípadne nanovo uzavrieť starú zmluvu. V novej zmluve musí byť jednoznačne uvedené, že sa riadi zákonom o krátkodobom nájme bytov. Zároveň musí listina obsahovať ďalšie zákonom požadované náležitosti, ako je identifikácia zmluvných strán, určenie výšky nájomného a úhrad služieb spojených s nájmom či opis stavu bytu.

4. Zábezpeka bytu
Zákon o krátkodobom nájme vás chráni aj v prípade finančnej straty či poškodenia bytu. Ak by podnájomník neplatil nájomné načas alebo by neuhrádzal ďalšie dohodnuté úhrady, ktoré sú spojené s nájmom, prípadne by vo vašom byte spôsobil nejakú škodu, môžete si v zmluve dohodnúť peňažnú zábezpeku vo svoj prospech. Zmluvy, ktoré sú spísané len na základe Občianskeho zákonníka, vás neoprávňujú nárokovať si takúto kauciu.

Pozor!
Výška zábezpeky v prípade neplatenia nájmu alebo poškodenia bytu je limitovaná a môže predstavovať maximálne trojnásobok mesačného nájomného a úhrad za služby spojené s nájmom. Vyššiu sumu zábezpeky si strany nemôžu dohodnúť. Ak dôjde k použitiu zábezpeky, je nájomca povinný ju do mesiaca doplniť na jej pôvodnú hodnotu. Po skončení nájmu je prenajímateľ povinný nespotrebovanú časť zábezpeky vrátiť, a to do jedného mesiaca od vypratania bytu zo strany nájomcu.

5. Zánik nájmu
Zásadnú výhodu zabezpečuje zákon o krátkodobom nájme v prípade vypovedania zmluvy alebo odstúpenia od nej. Odstúpením sa pritom ruší nájomná zmluva okamžite. Ak nemáte spísanú s podnájomníkom práve zmluvu o krátkodobom nájme, môžete podnájom ukončiť len za takých dôvodov, ktoré povoľuje Občiansky z

Vyhrajte 5 x predplatné balíka Digital na rok

Zaregistrujte svoju emailovú adresu cez formulár nižšie a ste v žrebovaní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.