03.10.2019, 14:15

Vlastníctvo nehnuteľnosti potvrdí až zápis v katastri. Experti radia, ako ho spraviť bez chýb

  • Na predaj pozemku, bytu či stavby nestačí len podpis kúpnej zmluvy. Ich vlastníkom sa kupec stane až zápisom vlastníctva do katastra.
  • Ako bez chýb zostaviť, vyplniť a poslať návrh na vklad, aby vám ho kataster nevrátil späť s výzvou na doplnenie, vám podrobne vysvetlia experti.
Vlastníctvo nehnuteľnosti potvrdí až zápis v katastri. Experti radia, ako ho spraviť bez chýb

Návrh na začatie katastrálneho konania je administratívny úkon, ktorý iniciuje rôzne typy katastrálnych konaní. Situáciu približuje advokát Pavol Szabó z advokátskej kancelárie GHS Legal. Podľa neho spôsob, ako návrh zostaviť a vyplniť, závisí predovšetkým od typu právneho úkonu, ktorý je podkladom na začatie príslušného konania.

„Z praktických skúseností môžeme uzavrieť, že na súkromné účely sa vo väčšine prípadov stretávame s návrhmi, prostredníctvom ktorých sledujú účastníci zmluvy záujem, aby sa rozhodnutím okresného úradu docielil prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Najčastejšie ide o vlastnícke právo k pozemku, k stavbe alebo k bytu,“ hovorí advokát.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.