01.10.2019, 15:37

Krakovsko-Čenstochovská Jura poteší najmä turistov

Jeden z najkrajších krajinných obrazov a najpopulárnejších turistických regiónov v Poľsku. Charakteristickými črtami Jury sú malebné vápenné skaly vyformované prírodou.

Krakovsko-Čenstochovská Jura poteší najmä turistov
Zdroj: tisovec.com

Cez Krakovsko-Čenstochovskú Juru, od Krakova smerom do Čenstochovej, sa tiahne trasa, ktorá je jedinečná nielen v Poľsku, ale aj v Európe, je to takzvaná Trasa orlích hniezd. Hovorí sa o nej, že je to najkrajšia turistická trasa v Poľsku, vedie unikátnymi miestami z hľadiska prírody, pamiatok a histórie.

Pod malebnosť tejto oblasti sa podpísali hlavne vápencové zoskupenia skál, nazývané balvanmi, a zrúcaniny stredovekých hradov a strážnych veží. Medzi atrakcie patrí aj národný park, krajinné parky, prírodné rezervácie, vyhliadkové veže, paláce, kláštory a dve púšte (Blędowská a Siedlecka). Krakovsko-Čenstochovská Jura je skvelým miestom pre horolezcov a speleológov.

Niektoré z jaskýň sú dostupné aj turistom, ako napríklad Hlboká jaskyňa v Podlesiciach.
Malebné zvlnené terény sú ideálne na pešiu turistiku, cykloturistiku, jazdu na koni a v zime na lyžiarsku turistiku.

V Jure sa nachádza aj niekoľko desiatok jazdeckých centier. Na milovníkov vodných športov a jachtárov v obci Poraj čaká prístav pre jachty Poraj. Doplnením turistických atrakcií Jury sú mnohé parky s lezeckými stenami, ako napríklad v Podzamčí, Olsztyne a Zlatom Potoku.

Text vznikol v spolupráci s Veľvyslanectvom Poľskej republiky v Bratislave. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.