17.10.2019, 11:57 Aktualizované dňa 17.10.2019 o 16:54

Najnižšie mzdy a penzie porastú. Vytiahne ich priemerka

  • Koalícia rozhodla, že sa už nebude každoročne so sociálnymi partnermi opakovať spor o minimálku.
  • V prípade nedohody to za nich od roku 2021 vyrieši automat.
  • A popri najnižších platoch porastú už od januára aj minimálne dôchodky. A to zhruba o 60 eur.
Najnižšie mzdy a penzie porastú. Vytiahne ich priemerka
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Každý 25. zamestnanec na Slovensku dostáva plat 520 eur v hrubom. To je minimálna mzda, pod ktorú sa ísť nemôže. V budúcom roku stúpne na 580 eur a v roku 2021 dosiahne 612. V tom čase totiž začne platiť automat na jej výpočet.

Ak sa sociálni partneri nedohodnú na výške minimálky, o novom čísle nerozhodne vláda, ale počítač – minimálna mzda bude pre daný rok dosahovať aspoň 60 percent priemerných platov spred dvoch rokov. Na návrh Smeru o tom rozhodol parlament.

Smer dvíha minimálnu mzdu dlhodobo, čo každoročne vyvoláva odpor najmä zo strany zamestnávateľov. Teraz sa Slovensko dostane do stavu, keď v rámci krajín Európskej únie bude mať takmer najvyššiu m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.