29.10.2019, 00:00

Pri darovaní nemožno žiadať odplatu

Ako správne napísať zmluvu, ak chcete darovať, predať či kúpiť byt, auto alebo pozemok. Na koľko vás vyjde úkon na katastri, ak máte v úmysle urobiť návrh na vklad. Akých chýb sa vyvarovať v kontakte s úradmi. Podrobnosti vám vysvetlia odborníci.

Pri darovaní nemožno žiadať odplatu

Odpovedá Denisa Dulaková Jakúbeková, právnička spolupracujúca s poradenskou skupinou HMG Advisory Group

1. Zmluva o návrhu na vklad
Ak chcem realizovať návrh na vklad, čo mám urobiť a na čo nesmiem zabudnúť?
Konanie o povolení vkladu sa začína návrhom a musí ho podávať účastník, teda zmluvná strana. Na základe konania sa má zmeniť vlastnícke právo k nejakej nehnuteľnosti. Návrh obvykle podávajú obe zmluvné strany, teda predávajúci a kupujúci, spoločne. Ak ho má podať len jedna strana, odporúča sa dohodnúť sa na tom v zmluve. Ak návrh podáva fyzická osoba, uvedie svoje meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, miesto trvalého pobytu, adresu na doručovanie v tuzemsku aj údaj o štátnej príslušnosti. Ak je to právnická osoba, uvádza sa jej názov, identifikačné číslo, sídlo a adresa na doručovanie. Ak fyzická osoba nemá adresu v registri obyvateľov a v návrhu neuvedie adresu na doručovanie, „doručí“ poštu okresný úrad oznamom na úradnej tabuli a na webe. Pošta sa považuje po 15 dňoch za doručenú, aj keby sa adresát o nej nedozvedel.

2. Povinné údaje
Akými údajmi mám označiť nehnuteľnosť, ktorú plánujem previesť?
Nehnuteľnosť sa označuje údajmi primárne podľa katastrálneho územia, v ktorom sa nachádza. Ak prevádzate pozemok, uvediete parcelné číslo, výmeru, druh pozemku a skutočnosť, či ide o parcelu registra C alebo E. Ak sa prevádza byt alebo nebytový priestor, spolu s bytom sa prevádza aj spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach, na spoločných zariadeniach, na príslušenstve domu a spravidla aj spoluvlastnícky podiel na zastavanom, prípadne na priľahlom pozemku. Výlučné vlastníctvo nehnuteľnosti a bezpodielové spoluvlastníctvo nehnuteľnosti sa na liste vlastníctva vyjadruje zlomkom 1/1. Ak sa prevádza stavba alebo ak je predmetom prevodu byt alebo nebytový priestor v dome, uvádza sa súpisné číslo stavby, parcelné číslo pozemku, na ktorom je stavba postavená; pri bytoch a nebytových priestoroch sa uvádza aj číslo bytu a nebytového priestoru, číslo poschodia a vchodu a už spomenutý spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu. Z návrhu musí byť zrejmé, či sa prevádza nehnuteľnosť v celosti alebo iba spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti.


3. Zrýchlená agenda
Čo ak chcem, aby sa moja záležitosť vybavila v zrýchlenom konaní?
Ak ako navrhovateľ chcete, aby sa o vašom návrhu rozhodlo v skrátenej lehote, musíte o to požiadať priamo v návrhu. Štandardná lehota je 30 dní odo dňa doručenia návrhu, skrátená je 15 dní.

Odpovedá Slavomír Rabatin, advokát a konateľ Advokátskej kancelárie Raslegal

4. Darovacia zmluva na byt
Dá sa priamo do darovacej zmluvy dať aj právo doživotného užívania bytu alebo naň treba vyh

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.