30.10.2019, 07:14

Príklady a možnosti, ako môže budúca mamička získať maximálne materské

  • Maximálne materské môže získať zamestnankyňa, SZČO, či dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vymeriavací základ v rozhodujúcom období pre výpočet materského bol vo výške mesačného priemeru minimálne 1 908 eur.
  • Nemusí však byť mesačný vymeriavací základ 1 908 eur, stačí iba, ak v rozhodujúcom období bude priemer vymeriavacieho základu 1 908 eur.
  • Napríklad, ak má budúca matka každý mesiac hrubú mzdu 1 000 eur, môže jej zamestnávateľ vyplatiť odmeny v určitom mesiaci v takej sume, aby priemer vymeriavacích základov v rozhodujúcom období bol 1 908 eur.
  • Ak mala žena viacero nemocenských poistení, vymeriavacie základy z nich za rozhodujúce obdobie sa zrátajú, ak boli splnené podmienky nároku na materské.
Príklady a možnosti, ako môže budúca mamička získať maximálne materské
Zdroj: Dreamstime.com

Ako však na to, aby aj s menším príjmom získala matka lepšie materské? Ak je živnostníčka a zamestnankyňa so zmluvou na trvalý pracovný pomer a poberá minimálnu mzdu, vypočíta si predbežný termín odchodu na materskú dovolenku a spätne odpočíta 90 dní, aby jej vyšiel dátum, kedy má prerušiť živnosť a zamestnať sa, alebo ukončiť u zamestnávateľa jeden pracovný pomer a od ďalšieho dňa uzatvoriť nový s vyššou mzdou.

Je dôležité, aby bolo nemocenské poistenie zaplatené za najmenej 90 kalendárnych dní pred dňom nástupu na materské. Do tohto obdobia sa nepočítajú dni, kedy sa neplatí nemocenské poistenie. Napríklad peenka alebo očeerka a tiež sa nepočítajú dni prerušenia nemocenského poisteni

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.