31.10.2019, 09:52

Mihók: Zákony sa na Slovensku často prijímajú s nečistými úmyslami, pripomienkové konanie je na okrasu

  • Férová súťaž, vysoká kultúra obchodných vzťahov, nezneužívanie postavenia na konkurenčnú výhodu.
  • Etiku v biznise každoročne hodnotí aj Veľká cena Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
  • O čistote nášho podnikateľského prostredia sme sa porozprávali s predsedom komory Petrom Mihókom.
Mihók: Zákony sa na Slovensku často prijímajú s nečistými úmyslami, pripomienkové konanie je na okrasu
Zdroj: Snímka: HN/Pavol Funtál

Podnikateľská etika sa v určitej časti nášho podnikateľského prostredia otriasa v základoch. Sú tu odhalenia podvodov s bytmi, s vratkami DPH, s eurodotáciami. Vo firmách špekulantov doplatili na pochybných šéfov i bežní zamestnanci – s vidinou obohatenia a iných výhod. Dnes aj takýchto pešiakov vyšetruje polícia. Ak šéf prikáže podriadenému urobiť niečo nezákonné, je v našich firmách bežné, že to podriadený slepo splní?
Máme ľudí aj takých, aj takých. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí volia cestu menšieho odporu. Ak majú vidinu nejakého benefitu, podľahnú. Povedia si, že veď to je zodpovednosť šéfa. Hoci je jasné, že zodpovednosť nesie ten, kto to urobil. Podľa mňa je však dnes už situácia trošku iná a lepšia. Predtým bolo neraz takéto správanie motivované aj obavami ľudí zo straty zamestnania, keď tu bola vysoká nezamestnanosť. Ak mal zamestnanec rodinu, žiaľ, občas aj podľahol. Niekedy sa ľudia dostávali do rozporu so zákonom i nevedomky. To ich však neospravedlňuje, lebo stále platí, že najvyššou normou je dodržiavať zákon.

Vzoprieť sa niekomu, kto o vás rozhoduje, si vyžaduje buď odvahu, alebo mentálne nastavenie. Máme to v sebe?
Ak dostanete príkaz nadriadeného, skutočne málokto má odvahu v určitej situácii povedať, že toto robiť nebudem, lebo je to v rozpore zo zákonom alebo aj s mojím svedomím. Ale určite máme ľudí, ktorí vedia povedať „nie“, lebo je tu hranica, za ktorú nepôjdu. Na druhej strane je otázka, či si ten-ktorý šéf dokáže uvedomiť, že ak si podriadeného váži, nechce oňho prísť.

Podvodom v biznise pomáhali, najmä v minulosti, aj deravé zákony. V praxi to neraz vyzeralo a ešte aj vyzerá tak, že sa v legislatíve náročky nechávali nenápadné diery, ktoré priamo či nepriamo umožňovali špekulovať. Stretli ste sa s tým?
Dokázať úmysel je najťažšie. No s niečím podobným som sa stretol aj ja. Môžem uviesť aj viaceré príklady, keď sme takto rozporovali návrh zákona. Niekedy sme dokonca aj presne vedeli, prečo sa schválil zákon v takej či onakej dikcii. Na druhej strane je tu paralelný problém – veľká nečitateľnosť zákonov pre bežného človeka. Ak si zoberiem malého alebo stredného podnikateľa, má síce základné právne vedomie, ale v komplikovaných zákonoch a novelách sa nevyzná. Pritom by malo platiť, že ten, kto predkladá návrh zákona, k nemu musí dať aj záväzný výklad. Lebo nemôže sa jeden zákon vykladať inak v Bratislave a úplne inak v Michalovciach. A to sa, žiaľ, deje.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.