05.11.2019, 17:12

Minimálny dôchodok a čo o ňom potrebujete vedieť

  • Dôchodcovia s najnižšími penziami sa od januára potešia – štát im plánuje zvýšiť minimálny dôchodok.
  • Najmenej solventným penzistom pošle Sociálna poisťovňa viac o takmer 50 eur na osobu.
Minimálny dôchodok a čo o ňom potrebujete vedieť

Zmenu v najnižších dôchodkoch spôsobila novela zákona o sociálnom poistení schválená v parlamente v minulých týždňoch. Podľa nej sa výpočet minimálneho dôchodku už nebude viazať na životné minimum, ale na priemernú mzdu v hospodárstve. Rečou čísel, doterajšia suma minimálneho dôchodku stúpne z hranice 278,90 na 334,30 eura. Všetkým penzistom, ktorí doteraz dostávali len minimálnu penziu, sa pridá k tejto dávke pevná suma vo výške 48,40 eura.

Navyšovanie rokov

Spôsob, ako sa bude základný minimálny dôchodok zvyšovať konkrétnym penzistom, zostane zachovaný v doterajšej forme. Inak povedané – tým, ktorí už minimálny dôchodok dostávajú, ale chcú ešte pracovať a dosiahnuť viac rokov dôchodkového poistenia, sa bude naďalej zvyšovať aj táto vyššia suma základného minimálneho dôchodku, a to o dve percentá sumy životného minima za každý ďalší rok dôchodkového poistenia. Po tom, ako získajú 39 rokov, im bude rásť už o tri percentá sumy životného minima za každý ďalší rok poistenia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.