StoryEditor

Na budúci rok sa má začať sceľovať pôda. Zistite, či sa aj vaša obec dostala do zoznamu

13.11.2019, 12:35
Nevyužiteľné slíže polí, o ktoré sa delíte s množstvom spoluvlastníkov, môžete zameniť za ucelené plochy.

Sceľovanie pôdy sa doteraz urobilo na 420 z celkom 3 559 katastrálnych území. Štát ich chce v najbližšom období rozbehnúť v ďalších 168 katastrálnych územiach a každoročne v ďalších okolo 150 katastroch. Najbližšie, od budúceho roku sa začnú aj v obci Ploské.

„Už dlhé roky sa usilujeme o to, aby sme boli zaradení do zoznamu obcí, na ktorých štát začne pozemkové úpravy. Preto sme aj informáciu uvítali,“ povedal pre HN starosta obce František Petro.

Pripomenul, že prípravné konanie a jeho vyhodnotenie bolo ukončené ešte v roku 2006 bývalým Obvodným pozemkovým úradom Košice okolie. V tom čase prejavilo záujem o scelenie pôdy až 70 percent vlastníkov. O roky neskôr, v roku 2015 bola táto snaha potvrdená aj uznesením obecného zastupiteľstva.

Starosta upozornil na fakty, ktoré im bránia v racionálnom užívaní pozemkov.

„V katastri našej obce je vysoká rozdrobenosť pozemkov. Na jednej parcele je v priemere evidovaných 12,7 vlastníka. Máme tu 879 nezistených vlastníkov. Scelením v rámci pozemkových úprav by sa tak dosiahol lepší prístup k jednotlivým pozemkom, zjednodušil by sa nájom, užívanie, ale aj predaj.“

V katastri obce sa venuje poľnohospodárskej výrobe päť družstiev a podnikov a päť súkromne hospodáriacich roľníkov. V najbližšom období v spolupráci s pozemkovým úradom uskutoční stretnutie s...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 13:47