19.11.2019, 00:00

Počasie a zver nás oberajú o úrodu

Výkyvy počasia, otepľovanie, nedostatok zrážok – to všetko sú vplyvy, ktoré sa nedajú dopredu odhadnúť, ale na úrode sa veľmi nepriaznivo prejavia.

Počasie a zver nás oberajú o úrodu
Zdroj: Reuters

Rok 2019 môžu poľnohospodári bilancovať presnejšie, až keď pozberajú všetku úrodu z polí, ale už teraz je zrejmé, že bojovali s počasím aj škodcami.


„Aj v tomto roku bolo počasie limitujúcim faktorom úrod, či už jesenných alebo letných plodín. Jesenné plodiny sa ešte stále v tomto období zberajú. Výsledky za letné plodiny – teda repku a obilniny – máme k dispozícii na základe pravidelného monitoringu, ktorý robila počas žatvy Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora každý týždeň na základe hlásení jej 38 regionálnych komôr,“ objasňuje Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Žatva 2019 sa skončila k záveru 37. týždňa. Ostali však miesta, kde poľnohospodári nepozberali plodiny v plnom rozsahu, pretože boli poškodené vplyvom pôsobenia nepriaznivého počasia a požiaru. Obilie poškodila premnožená poľovná zver.


Poľnohospodári aj štát musia prijať opatrenia

„Vplyv počasia počas posledných troch rokov jednoznačne potvrdil, že je nevyhnutné bezodkladne riešiť riadenie rizík v poľnohospodárstve, a to zo strany poľnohospodárov a aj zo strany štátnych orgánov. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora navrhuje, aby sa riadenie rizík riešilo v dvoch úrovniach, v dvoch pilieroch. Prvým je rizikový fond, po ktorom už roky volajú poľnohospodári a na ktorého absenciu roky upozorňuje aj Slovensk

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.