29.11.2019, 07:00

Ťažko zdravotne postihnutému pomáha štát. Pozrite si, na aké výhody a zľavy máte nárok

  • Ťažké zdravotné postihnutie nie je to isté, čo invalidita.
  • Človek, ktorý sa uzná za invalidného, sa nemusí zhodnotiť ako ťažko zdravotne postihnutý. A naopak.
  • O ťažkom zdravotnom postihnutí rozhodujú úrady práce, o invalidite Sociálna poisťovňa.
Ťažko zdravotne postihnutému pomáha štát. Pozrite si, na aké výhody a zľavy máte nárok
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Invalidita znamená pokles schopnosti pracovať o viac ako 40 percent v porovnaní so zdravým človekom. Ťažké zdravotné postihnutie má vplyv na schopnosť viesť aktívny život, čo sa nemusí vždy úplne prekrývať so schopnosťou pracovať.

Funkčná porucha rozhoduje
Ťažké zdravotné postihnutie spôsobuje funkčnú poruchu v rozsahu aspoň 50 percent. Funkčná porucha je nedostatok telesných, zmyslových alebo duševných schopností, o ktorom možno predpokladať, že bude trvať dlhšie ako 12 mesiacov.

Miera poruchy sa určuje podľa druhu ochorenia, pričom sa „hodnotí“ v percentách. Ak má človek viac ochorení, teda viac funkčných porúch, rozhodujúce je to s najvyšším narušením štandardného stavu. K nemu je možné pripočítať maximálne desať percent za všetky ostatné ochorenia, avšak iba vtedy, ak ovplyvňujú ochorenie s najvyššou poruchou.

Ťažko zdravotne postihnutým môže byť dieťa aj osoba nad 18 rokov. Aj v tom spočíva rozdiel oproti invalidnému dôchodku. Kým invalidnú penziu môže dostávať iba dospelý, príspevky na kompenzáciu ťažkého hendikepu môže dostávať i maloletý.

Kde žiadať doklady
Dokladom o ťažkom hendikepe je preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Držiteľ si ním uplatňuje rôzne výhody a zľavy. Ak je takýto človek odkázaný na individuálnu prepravu autom, má nárok na parkovací preukaz. Okrem neho môže požiadať o jeden alebo i viacero peňažných príspevkov na rozličné kompenzácie svojho postihnutia.

Žiadosť o preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, o parkovací preukaz a žiadosť o peňažný príspevok na kompenzáciu si podajte na oddelení posudkových činností úradu práce podľa miesta bydliska. K ži

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.