27.11.2019, 11:35

Na katastri pribudli nové postupy, ktoré urobíte cez počítač. Elektronizácia „vyhnala" ďalšie papiere

Elektronizácia katastra pokračuje. Po novom platí, že už aj zápis práv do katastra alebo ich výmaz formou záznamu urobíte cez internet.

Na katastri pribudli nové postupy, ktoré urobíte cez počítač. Elektronizácia „vyhnala" ďalšie papiere

Ktoré postupy v katastri sa radikálne skrátili? Pri ktorých máte k dispozícii aj novú elektronickú verziu? Od októbra platí niekoľko noviniek, ktorých účinnosť sa posunula z vlaňajška na tohtoročnú jeseň.

V zásade ide o tri zmeny: možnosť podať návrh na vykonanie záznamu elektronickým spôsobom, polovičné skrátenie lehoty na tento úkon a o spustenie novej aplikácie Zoznam stavieb. Kým prvé dve novinky sú určené najmä pre širokú verejnosť či podnikateľov, tretia je zameraná výhradne na obce a mestá, teda úradníkov komunálnej sféry.

Rozmenené na drobné - zápis práv do katastra alebo ich výmaz formou záznamu môžu občania od októbra 2019 robiť aj elektronickou cestou prostredníctvom e-formulára. Elektronické postupy vítajú okrem občanov najmä notári či advokáti, ktorí ponúkajú pri katastrálnych postupoch profesionálnu pomoc. Napríklad v Bratislavskom kraji dosahuje e-komunikácia v tejto oblasti už 60-percentný podiel.

Pokiaľ ide o elektronické urýchlenie jednotlivých podaní v katastri, po novom platí, že v skrátenej lehote možno realizovať už aj návrh na vykonanie záznamu do katastra, ak ho urobíte cez internet. Záznamové konanie sa urýchli o polovicu – z pôvodných 60 na 30 dní, od momentu, keď sa návrh doručí do e-schránky okresného úradu. Pozor však, kratšia lehota sa týka len konaní o zázname, ktoré sa začali po 30. septembri 2019.

Tieto a mnohé ďalšie informácie sa dočítate v prílohe HN EXPERT, ktorá vychádza v stredajších Hospodárskych novinách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.