03.12.2019, 07:15

Od januára sa zvyšujú zdravotné odvody. Pozrite sa o koľko

  • Výška mesačných odvodov sa vypočítava podľa toho, ako sa mení priemerná mesačná mzda v hospodárstve.
  • Za rok 2018 je vo výške 1 013 eur. Minimálny základ samostatne zárobkových osôb na zdravotné poistenie je 50 percent z priemernej mesačnej mzdy a pre rok 2020 bude 506,50 eur.
  • Odvody sa platia vždy mesiac dozadu.
  • Samostatne zárobkovo činná osoba tak musí urobiť najneskôr do 8.2. 2020.
Od januára sa zvyšujú zdravotné odvody. Pozrite sa o koľko
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Odvody na zdravotné poistenia musia platiť zamestnávatelia za seba a svojich zamestnancov, živnostníci a iné samostatne zárobkovo činné osoby, osoby dobrovoľne nezamestnané (samoplatitelia), štát za svojich poistencov (deti, dôchodcov či nezamestnaných), ale aj platitelia dividend.

Príklad: Ak ste v tomto roku platili preddavok na poistné od 66,78 eur do 70,91 eur, ak ste osoba so zdravotným postihnutím a platili ste v rozpätí od 33,39 eur do 35,45 eur, v roku 2020 budete uhrádzať preddavok najmenej 70,91 eur. Osoba so zdravotným postihnutím zaplatí len polovicu v sume 35,45 eur. Osoba so zdravotným postihnutím“ je osoba s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 41 percent a viac v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Čo musíte vedieť
A - 506,50 eur je minimálny základ mesačného preddavku v roku 2020 SZČO a samoplatiteľov vypočítaný ako polovica zo štatisticky zistenej priemernej mesačnej mzdy 1 013 eur z roku 2018;

B - Po podaní daňových priznaní za predchádzajúci rok zdravotná poisťovňa zúčtováva poistné v ročnom zúčtovaní poistného na základe údajov (napríklad základy dane, výdavky na zdravotné poisteni

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.