02.12.2019, 12:43

Kúpele nie sú len pre chorých. Čo všetko môžete využívať ako samoplatcovia?

  • Do kúpeľov sa môžete dostať ako pacient, ktorému ich predpíše lekár, alebo ako samoplatcovia.
  • Pred nástupom do kúpeľov musí ošetrujúci lekár potvrdiť aktuálny zdravotný stav pacienta, aby vylúčil možné kontraindikácie.
  • Potvrdenie nesmie byť staršie ako 14 dní.
Kúpele nie sú len pre chorých. Čo všetko môžete využívať ako samoplatcovia?

Pacienti nad 70 rokov musia absolvovať interné vyšetrenie. Nie je možné predpísať kúpeľnú starostlivosť pri prvých príznakoch ochorenia, ako prvú zdravotnú starostlivosť. Čo všetko pre to musíte urobiť, sa dozviete 2.12. a 3.12. v Hospodárskych novinách.

Ako je hradená kúpeľná starostlivosť?
1. Zdravotné poisťovne môžu hradiť kúpeľnú starostlivosť v celom rozsahu alebo čiastočne.
2. V prípade indikácií zaradených v kategórii „A“ má pacient hradené všetky lekárske úkony, procedúry, ubytovanie aj stravu.
3. V prípade indikácií zaradených v kategórii „B“ má hradené všetky lekárske úkony a procedúry, ubytovanie a stravu si hradí sám.

Kto vypisuje a navrhuje kúpeľnú liečbu?
1. Poukaz na kúpeľnú starostlivosť lekár – špecialista, ale podľa platnej právnej úpravy môže poukaz vypísať aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast na základe nálezu lekára špecialistu. To platí pre všetky indikácie.
2. V indikačnom zozname je uvedený pri každej diagnóze príslušný lekár špecialista. Lekár špecialista môže vypísať návrh aj bez všeobecného lekára.
3. Lekári špecialisti vypisujú návrhy na kúpeľnú liečbu pacientom, ktorých majú v dispenzárnej starostlivosti, pretože odborne manažujú poskytovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť.

Čo treba ešte vedieť?
Pre schválenie návrhu na kúpeľnú liečbu revíznym lekárom zdravotnej poisťovne je podmienka, že všetky zákonom predpísané klinické a laboratórne vyšetrenia nesmú byť staršie ako tri mesiace. Treba ich povinne uviesť v návrhu na kúpeľnú liečbu s dátumom, kedy boli urobené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.