05.12.2019, 07:00

Tri novinky v katastri. Priblížime vám, ktoré to sú

  • Zápisy alebo výmazy z katastra už môžete robiť elektronicky.
  • Je to novinka, ktorú ste pred októbrom 2019 ešte spraviť nemohli.
  • Ak záznamové konanie zrealizujete elektronicky, dvojnásobne ho urýchlite.
Tri novinky v katastri. Priblížime vám, ktoré to sú
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Ktoré novinky platia v katastri od októbra? Ktoré začali platiť už v posledných mesiacoch? Prinášame vám prehľad najnovších zmien v katastrálnom konaní.

Možnosť podať e-návrh na vykonanie záznamu

Zápis práv do katastra alebo ich výmaz formou záznamu je už od októbra 2019 možné realizovať aj elektronicky prostredníctvom e-formulára. Elektronické postupy využívajú najmä notári, napríklad v Bratislavskom kraji dosahuje e-komunikácia s katastrom už 60-percentný podiel.

Kratšia lehota na vykonanie záznamu

Ak sa návrh na vykonanie záznamu do katastra urobí elektronicky, záznamové konanie sa urýchli o polovicu, lebo lehota sa skráti zo 60 na 30 dní od doručenia návrhu do e-schránky okresného úradu. Kratšia lehota sa týka len konaní o zázname začatých po 30. septembri 2019, napríklad, ak ide o zápis novej stavby do katastra.

Aplikácia Zoznam stavieb

Všetky byty, bytovky a rodinné domy, ktoré sa skolaudovali po októbri 2019, už musia obce ohlásiť prostredníctvom aplikácie Zoznam stavieb. Ide o tieto údaje – o úžitkovej ploche rodinného domu, o podlahovej ploche bytu, o počte izieb, podlaží, o stavebnej konštrukcii a o dátume kolaudácie.

POZOR!
Prihlasovacie údaje zasiela úrad geodézie mestám a ob

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.