16.12.2019, 10:48

Poznáte dátum, kedy odídete do dôchodku? Nájdete ho v zverejnenej tabuľke

  • Od januára sa kompletne mení penzijný vek, tému rozoberá dnešná príloha HN SERVIS.
  • Dôchodkový automat odchádza do minulosti a nahradí ho fixná tabuľka.
  • V tabuľke sa po novom zohľadňuje aj výchova detí, a to po prvýkrát aj mužom.
Poznáte dátum, kedy odídete do dôchodku? Nájdete ho v zverejnenej tabuľke

Veková hranica na odchod do penzie sa od januára opäť mení. Svoj dôchodkový vek sa po novom každý dozvie z tabuliek, ktoré vykompenzovali doterajšie vekové nezrovnalosti. Celú problematiku približuje príloha HN SERVIS v dnešných, pondelkových, Hospodárskych novinách.

V prílohe nájdete všetky informácie o penzijnom veku vrátane nového zohľadnenia počtu vychovaných detí. Konkrétne ide o informácie so zdôvodnením, prečo odchádza „dôchodkový automat" do minulosti alebo prečo ho vystriedal dôchodkový strop. Tento strop sa najnovšie preklopil do fixnej tabuľky jednotlivých ročníkov narodenia a určenia dátumov penzijného veku. Spomínanú tabuľku nájdete taktiež v prílohe.

Z článkov sa dozviete aj to, ako štát po novom vyriešil veľké skoky pri dôchodkovom veku dvojdetných matiek, ktoré sa narodili v rokoch 1958, 1959 a 1960 a ktoré sa stali zavedením dôchodkového stropu mierne znevýhodnené. 

Tému dopĺňajú aj ďalšie tabuľky, ktoré názorne ukazujú, ako v praxi funguje prepočítavanie rokov, počtu detí a ďalších okolností.

Hoci sa dôchodkový vek dá zistiť z fixnej tabuľky, na stránke Sociálnej poisťovne je zverejnená aj kalkulačka na určenie dôchodkového veku. Kalkulačka vás povedie tak, aby ste jej vyplnením zistili, či spĺňate zákonné podmienky na zníženie veku odchodu do dôchodku, ktoré nastane vďaka výchove dieťaťa. budúcnosti.

Všetko o penzijnom veku čítajte dnes v prílohe HN SERVIS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.