20.12.2019, 07:00

Veľký prehľad o zmenách na cestách. Toto sú novinky nielen pre šoférov

  • Doškoľovacie kurzy pre mladých pirátov ciest a vyššie pokuty za mobily sa uplatňujú na cestách už od decembra.
  • Ďalšie vojdú do praxe od apríla 2020. Na novinky upozorňuje Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.
Veľký prehľad o zmenách na cestách. Toto sú novinky nielen pre šoférov
Zdroj: Pexels

1. december 2019
je termín, od ktorého platia na cestách nové pravidlá.

1. Používanie mobilov
Čo už platí:
Vodič nesmie počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj okrem telefonovania v systéme „voľné ruky“ alebo vykonávať inú podobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla. Nemôže počas jazdy už ani držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj, ale ani iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo podobné zariadenie. Počas jazdy nesmie ani nastavovať navigáciu. Nevzťahuje sa to na vodičov ozbrojených zložiek ani hasičov, horských záchranárov, záchrannej zdravotnej služby, banskej záchrannej služby, Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby pri plnení úloh.

Rada odborníka: „Telefón si pri nastupovaní odložte alebo dajte do fixného stojana,“ radí dopravný analytik Jozef Drahovský. „V žiadnom prípade ho nedržte v ruke, a ani vtedy, keď netelefonujete. Čiže využívajte len ovládanie zabudované vo volante – ideálne hlasom.“

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.