09.01.2020, 11:23

Zvýšené postihy a ďalšie novinky. Takéto pokuty hrozia vodičom po novom

Radar zaznamená značku auta, ktorým sa prekročila rýchlosť. Delikt sa neriešil v rámci objektívnej zodpovednosti, avšak jeho vodič môže mať v budúcnosti problémy.

Zvýšené postihy a ďalšie novinky. Takéto pokuty hrozia vodičom po novom
Zdroj: HN/Peter Mayer

Vezmime si prípad auta, s ktorým nastalo v minulosti porušenie pravidiel, za čím však nenasledovala sankcia prostredníctvom objektívnej zodpovednosti.

Ak policajt s takým vozidlom príde do kontaktu, bude môcť jeho vodičovi uložiť pokutu. A to aj napriek tomu, ak on delikt nespôsobil.

Keď ju namiesto držiteľa vozidla nezaplatí, policajt bude môcť zadržať doklady a tabuľky s evidenčným číslom až do uhradenia sumy.

Napríklad - radar zaznamenal značku vozidla, ktoré prekročilo rýchlosť, no zistiť držiteľa a jeho adresu sa nepodarilo. Do takých situácií sa môžu dostať najmä vozidlá s cudziny.

Pokutované vozidlo
„Vodič v takej situácii môže prestúpiť do iného auta. Nemožnosť ďalšej jazdy sa vzťahuje výlučne na dané vozidlo, ktoré tak bude slúžiť ako nepriama zábezpeka zaplatenia sankcie. Policajt je oprávnený použiť technický prostriedok na zabránenie odjazdu. Odníme doklady a tabuľku, ktoré sa vrátia až po zaplatení pokuty,“ upozorňuje Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.