19.12.2019, 14:33

„Estékáčky“ budú zrejme v budúcnosti jednoduchšie ako dnes

  • Po novom už môžu majitelia vozidiel opraviť niektoré závady priamo na linke technickej kontroly.
  • Technickú a emisnú kontrolu by mohlo uľahčiť aj zrušenie nálepiek.
  • Technický stav vozidla bude zapísaný už len v jednom doklade
„Estékáčky“ budú zrejme v budúcnosti jednoduchšie ako dnes
Zdroj: AOV
Význam osvedčení a nálepiek technickej a emisnej kontroly klesá. Dôvodom je pokročilé využívanie informačných systémov, ktoré sú zamerané na evidenciu dodržiavania lehôt technických a emisných kontrol. Preto poslanci Národnej rady navrhujú zrušenie osvedčení aj kontrolných nálepiek. 
Znížila by sa tým administratívna záťaž, ktorá je spojená s ich vydávaním. Rovnako by sa znížili aj náklady občanov, ktorí so svojimi vozidlami absolvujú emisnú a technickú kontrolu. 
Využívanie informačných systémov
Vzhľadom na pokročilé využívanie informačných systémov zameraných na kontrolu a evidenciu technických a emisných kontrol stráca používanie nálepiek v súčasnosti opodstatnenie. Ich zrušenie by malo urýchliť aj samotný priebeh kontrol. Už nebudú potrebné úkony spojené s nálepkami a osvedčeniami. Na vozidlách sa tak nebudú musieť odstraňovať staré nálepky, nebudú sa vyberať nálepky zo skladovej evidencie, nebudú sa nanovo lepiť, nebude potrebné prepájať ich s osvedčením kontrolovaného vozidla a z evidencie sa nebudú odpisovať ani nálepky a ni osvedčenia. 

Koniec kontrolných nálepiek
Ukončenie používania kontrolných nálepiek povedie tiež k zníženiu administratívy spojenej s ich vydávaním.
Protokoly sa naďalej budú používať, ale len ako prílohy k osvedčeniu, pritom ich použitie v praxi sa nebude odlišovať od súčasného stavu.
Záznam v dokumente vozidla
Stanica technickej kontroly, prípadne príslušný orgán členského štátu, ktorý vykoná kontrolu vozidla evidovaného na jeho území, vystaví ako dôkaz úspešnej kontroly záznam v dokumente o evidencii vozidla. Dôkaz musí obsahovať dátum, dokedy sa uskutočniť nasledujúca kontrola technického stavu. P

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.