31.12.2019, 00:00

Novinky, ktoré nás v zákonoch prekvapili

eKasa, register verejných partnerov či znižovanie byrokracie. To sú veľké zmeny zákonov v uplynulom roku.

Novinky, ktoré nás v zákonoch prekvapili
Zdroj: FotoHN

Zmeny v Trestnom zákone a Trestnom poriadku, v dôsledku ktorých napríklad sudcovia môžu vypočúvať svedkov aj cez video, alebo novinky v protischránkovom zákone. Tie zase spôsobili „prevrat" v odhaľovaní skutočných vlastníkov firiem obchodujúcich so štátom. Na podobné prevratné zmeny v legislatíve bol uplynulý rok naozaj bohatý. Právnikov sme sa preto spýtali, ktoré zmeny zákonov, najmä v druhej polovici roka 2019, považujú za kľúčové. Z noviniek sme vybrali tie najrelevantnejšie.

1. Zákon o registri partnerov verejného sektora – účinnosť od 1. 11. 2019


Advokát Ján Sopiak z advokátskej kancelárie Staněk Vetrák & Partneri:
Veľká novela zákona o registri partnerov verejného sektora zohľadňuje najmä potreby aplikačnej praxe a znižuje značnú administratívnu záťaž súvisiacu so zápisom v registri partnerov. Novela priniesla jasnejšie vymedzenie subjektov, na ktoré sa zákon vzťahuje, a zaviedla spoločnú a nerozdielnu zodpovednosť štatutárneho orgánu pri porušení povinností. Stanovila tiež dátum, ku ktorému je potrebné overiť identifikáciu konečných užívateľov. Tým je 31. december. Významným prínosom tejto novely je zmena v definícii vrcholového manažmentu, ktor

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.