31.12.2019, 11:28

Kedy pôjdete do dôchodku a ako porastú penzie? Tieto zmeny začnú platiť už zajtra

Veková hranica na odchod do penzie sa od januára opäť mení. Upravila sa aj hranica pre minimálny dôchodok. Tak ako každý rok prebehne aj valorizácia penzií.

Kedy pôjdete do dôchodku a ako porastú penzie? Tieto zmeny začnú platiť už zajtra

Od januára nastanú v penzijnej oblasti zmeny, ktoré sa zmenou dôchodkového stropu dotknú všetkých kategórií seniorov. Ďalšie úpravy zasiahnu najmä menej solventných dôchodcov a ženy vybraných ročníkov.

Krátky prehľad noviniek

1. Valorizácia dôchodkových dávok

Sociálna poisťovňa zvýši od januára dôchodky o 2,9 percenta, najmenej však o pevnú sumu deväť eur. Tá sa určí ako dve percentá z priemernej mesačnej sumy jednotlivých druhov dôchodkov. V praxi to bude vyzerať tak, že ak má dôchodca napríklad dávku 300 eur, po novom bude dostávať dôchodok 309 eur (zvýšenie o deväť eur), pretože 2,9 percenta z jeho penzie je menej (8,70 eura) než pevná suma (9 eur). Iný dôchodca, ktorý má dôchodok v sume 400 eur, získa, naopak, nárast o percentuálne zvýšenie, teda o 2,9 percenta – o 11,60 eura, pretože tento nárast je vyšší než pevná suma (9 eur). V tomto prípade bude po novom dostávať 411,60 eura.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.