20.01.2020, 15:08

Sceľovanie budú riešiť za štát len profesionáli

  • Od tohto roku sa očakáva urýchlenie komplexných pozemkových úprav.
  • Zákon, ktorý to má umožniť, síce prezidentka nepodpísala, no parlament jej veto zrejme prelomí.
  • Aké nové pravidlá sceľovania by vďaka tomu mali vojsť do praxe, opisuje Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva.
Sceľovanie budú riešiť za štát len profesionáli
Zdroj: Dreamstime

Prípravné konania na komplexné pozemkové úpravy sa už rozbehli v obciach v zhruba 170 vybraných katastroch. Tie sa ešte hradia takmer úplne z eurofondov. Celý proces má urýchliť nový zákon o pozemkových úpravách z dielne ministerstva pôdohospodárstva. Ten sa bude týkať ďalších 93 katastrov, pri ktorých už vstúpi do financovania štát. Novelu zákona síce hlava štátu nepodpísala, vracia sa však do parlamentu, kde sa opäť prerokuje a zrejme aj schváli 21. januára. Ak zákon začne platiť, od februára už budú v praxi nové pravidlá komasácie, čiže sceľovania pozemkov.

1. Povolené a nariadené úpravy
Nový zákon v prvom rade definuje dôvody na začatie pozemkových úprav. Kým v minulosti sa mohli realizovať len takzvané povolené pozemkové úpravy, novela zákona umožňuje použiť tento dôvod aj pri takzvaných nariadených pozemkových úpravách. Legislatívna zmena by mala vyriešiť stav, keď v odôvodnených prípadoch – po veľkých nariadených pozemkových úpravách – nastane situácia, keď je potrebné ešte usporiadať hospodárenie na pôde. Vtedy sa môže okresný úrad, ktorý pozná problematiku pozemkového vlastníctva vo svojom katastri, podať podnet a so súhlasom ministerstva nariadiť pozemkové úpravy.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.