22.01.2020, 16:40

Nový minimálny dôchodok postavil na rovnakú úroveň rôzne zarábajúcich seniorov

Dlhodobo nízko zarábajúci aj stredne zarábajúci dôchodcovia sa podľa nových pravidiel dostali na jednu úroveň. Nová výška minimálneho dôchodku ich „zglajchšaltovala“. S vyplácaním nových súm sa začalo v januári.

Nový minimálny dôchodok postavil na rovnakú úroveň rôzne zarábajúcich seniorov
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Fakt, že štát od januára podstatne zdvihol minimálny dôchodok (z 285,90 na 334,30 eura), časť penzistov potešil, inú však rozhneval. Tí s celoživotne nízkymi odvodmi sú „na koni“. Tí druhí, takpovediac v minulosti stredne zarábajúci občania, cítia nespravodlivosť.

Na vysvetlenie si porovnajme dva prípady seniorov. Aký by bol ich dôchodok podľa pravidiel platných do konca roka 2019 a aký bude po novom – podľa mnohých – za menej spravodlivých pravidiel od roka 2020?

Porovnanie dvoch penzistov

V našej schéme obaja seniori rovnocenne splnia hlavnú podmienku na to, aby mali od štátu nárok na minimálny dôchodok. Tou podmienkou je odvádzať počas profesijného

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.