23.01.2020, 15:46

Zmeny v daňových tlačivách: všimnite si, kde sú novinky a s čím súvisia

V aktuálnych daňových tlačivách sa opäť vypustili niektoré staré riadky a doplnili nové. Finančná správa detailne informuje, na ktorých miestach si treba všímať zmeny.

Zmeny v daňových tlačivách: všimnite si, kde sú novinky a s čím súvisia

Ktoré daňové tlačivá sa zmenili a ktoré konkrétne riadky sa v nich upravili? Povieme vám, na čo si dať vo formulároch osobitný pozor a s ktorými úpravami v paragrafoch tieto zmeny súvisia. Žiadne novinky sa nedotkli jedine tlačiva daňového priznania typu A.

1. Zmeny v tlačive priznania fyzickej osoby typ B

VI. oddiel – Výpočet základu dane z príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu (paragraf 6 zákona)
V prehľade o vzniku daňových strát podľa paragrafu 30 zákona o dani z príjmov sa v riadkoch 49 až 52 v ľavom stĺpci uvádzajú predchádzajúce zdaňovacie obdobia, za ktoré uviedol daňovník stratu, a v pravom stĺpci sa uvádza výška straty vykázaná za jednotlivé predchádzajúce zdaňovacie obdobia. V riadkoch 49 až 52 sa odstránil predvyplnený údaj o rokoch, za ktoré sa vykázala strata. V priznaní fyzickej osoby typ B za zdaňovacie obdobie roku 2019 už možno uplatniť stratu vykázanú za zdaňovacie obdobie roku 2015, 2016, 2017 a 2018, pričom tieto roky sa budú vypĺňať jednotlivo v riadkoch 49 až 52. Poradie rokov, za ktoré sa vykázala strata v rozmedzí od roku 2015 po rok 2018 nie je rozhodujúce. Možno ich uviesť v ľubovoľnom poradí.

XIII. oddiel – miesto na osobitné záznamy daňovníka

V súvislosti s uplatňovaním výdavkov na rekreáciu podľa paragrafu 19 odsek 2 písmeno w) zákona o dani z príjmov sa v XIII. oddiele v samostatne orámovanej časti doplnilo zaškrtávacie pole. To zaškrtne

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.